
Rdeča nit pogovora je bilo poročanje o vojnih grozotah in posledicah, ki jih takšno delo pusti pri novinarjih, še posebej, kadar ti vojno doživijo od blizu, tako kot nekdanji jugoslovanski novinarji. O tem smo se pogovarjali z nekdanjo sodelavko BBC-ja, ki pa zadnja leta uspešno pomaga preživljati travme številnim vojnim dopisnikom.
Sue Brayne, psihoterapevtka vojnih dopisnikov, je povedala: "Balkanski novinarji na primer ne morejo zapustiti dogajanja. Ne morejo zapustiti okolja in tako jih okolje ves čas spominja na dogodke. In travme se ves čas vračajo."
Sicer pa je število novinarjev, ki so sodelovali v Iraški vojni, daleč največje doslej, saj še ni bilo vojne, ki bi bila tako medijsko pokrita. Res pa je tudi, da je bilo za mnoge edino možno, da so poročali vključeni v zavezniške enote. V Bagdadu je namreč lahko ostalo le 80 novinarjev. Drugi so poročali s severa ali juga države.

Na splošno so vojni dopisniki mnenja, da ideja o vključenih novinarjih pomeni povsem nove možnosti poročanja z vojnih žarišč. Nekateri pa so prav zato trdili, da takšno poročanje nima nobenega smisla. Sandra Bašič Hrvatin iz Fakultete za družbene vede pravi, da t.i. embedded novinarji po njenem mnenju niso vojni poročevalci zaradi tega, ker delajo pod specifičnimi pogoji, torej poročajo predvsem z ene strani, posredujejo eno resnico in novinarstvo je po definiciji nekaj drugega.
Mark Brayan, urednik BBC Europe, pa pravi, da je veliko novinarskih organizacij menilo, da bi bilo bolje, da njihovi najboljši novinarji ne bi bili vključeni. Izkazalo pa se je ravno nasprotno. Vključeni novinarji so dobili najbolj dramatične zgodbe.

Valentin Areh, vojni dopisnik POP TV-ja, je povedal, da ne njemu ne njegovim novinarskim kolegom nihče ni pregledoval ne cenzuriral tekstov. Takšne izjave ocenjevalcev vojnega poročanja so pripeljale tudi do številnih novinarskih rac, ki so tudi novinarja Areha obsodile, da ne poroča objektivno, da so njegovi prispevki proameriški in podobno. Dejstvo pa je, da nobena medijska hiša, vključno z nemškimi in francoskimi, ni nikoli opozorila na cenzuro. Urednik BBC-ja Mark Brayan je celo povedal, da je bil nad nezanimanjem za vsebino poročil in sliko zavezniških vojakov celo presenečen.