
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič je bil gost nedeljske pogovorne oddaje Nedjeljom u dva na hrvaški nacionalni televiziji, med pogovorom z voditeljem Aleksandrom Stankovićem pa je še enkrat ponovil, da imajo Hrvatje 'kilavo politiko, ki temelji na ustaštvu, ki nikoli ni bilo sankcionirano'.
Kot je poudaril Jelinčič, nima nič proti Hrvatom, motijo ga samo hrvaški politiki, ki so po njegovem mnenju 'govedarski'. "Hrvaški politiki se nikoli ne držijo dogovorov in vedno delajo na škodo Slovenije," je v pogovoru na HRT dejal prvak SNS. Kot je še dodal, tudi slovenski politiki delajo v škodo Slovenije, kar Hrvatje izkoriščajo. "Zavidam Hrvatom, da imajo take politike, tudi Slovenija bi potrebovala take ljudi," je prepričan Jelinčič.
'Če bi Hrvati imeli referendum, Slovenija še 500 let ne bi bila v EU'
Jelinčič je spregovoril tudi o zaprtju hrvaško-slovenske meje in referendumu, ki ga je o vstopu Hrvaške v EU predlagala SNS. Tako je Jelinčič pojasnil, da bi morala Slovenija zapreti mejo s Hrvaško zaradi hrvaških ozemeljskih pretenzij in nespoštovanja sporazumov, ki sta jih državi podpisali v preteklosti. Ob tem je spomnil tudi na dogovor o tem, da bodo lahko slovenski ribiči ribe lovili do Umaga, pa jim danes hrvaška policija to preprečuje, pa tudi na to, da je Hrvaška obljubila, da ne bo razglasila ekološko-ribolovne cone za države članice EU, a je to vseeno storila.
Jelinčič je prepričan, da Hrvaška izsiljuje Evropo, slednja pa zaradi svojih računic ne pritiska na Hrvaško, tako kot bi po Jelinčičevem mnenju morala. "Evropa je dvolična," meni Jelinčič. Ob tem je spomnil na mejne težave pribaltskih držav in Poljske z Rusijo, kjer je EU nastopila veliko bolj odločno kot v sporu med Slovenijo in Hrvaško.
Ob vprašanju o predlogu za referendum o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo pa je Jelinčič znova pojasnil, da bi morala Hrvaška urediti vsa nerešena vprašanja s Slovenijo, potem pa bi lahko šele vstopila v povezavo. Prav zato se v SNS zavzemajo za referendum z vprašanjem ' Ali ste za to, da Republika Hrvaška samostojno vstopi v Evropsko unijo?'. "Referendum bi pokazal, kakšno je mnenje ljudi v Sloveniji o vstopu Hrvaške v EU," je pojasnil Jelinčič, ki je prepričan, da bi morala Hrvaška v povezavo vstopiti skupaj z ostalimi balkanskimi državami in nič prej.
Jelinčič pa je razburil tudi z izjavo, da vojna za Jugoslavijo še ni končana. Kot je pojasnil, se vsaka vojna konča z mirovnim sporazumom, tega pa v primeru nekdanje Jugoslavije ni bilo. Zato po njegovem mnenju tudi ostaja toliko odprtih vprašanj med Slovenijo in Hrvaško.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.