Prva svetovna vojna je bila ena največjih katastrof, ki jih je povzročil človek, je v slavnostnem nagovoru ob 20. obletnici Kobariškega muzeja dejal predsednik države Danilo Türk in poudaril, da vojna ni pot za reševanje nobenega družbenega problema.
"Muzej je opravil izjemno etično poslanstvo, ker ohranja spomin na krvave dogodke prve svetovne vojne, ki se ne smejo nikoli več ponoviti," je dejal predsednik. Za vsakega udeleženca vojne pa je pomenila osebno tragedijo in tragedijo vseh njihovih družin. Zato, tako predsednik, je treba napeti vse sile, da se taka vojna morija ne bi nikoli več ponovila.
Prav zato morajo vse žrtve ostati v našem spominu. "Spominjati pa se ni vedno lahko. Spomin na dogodke iz bližnje zgodovine je obremenjen s političnimi računi današnjega dne, spomin na nekoliko bolj oddaljene dogodke, kot so tisti iz prve svetovne vojne, pa je v tistem območju, ki ga je včasih težko razumeti in težko poznati," je še poudaril predsednik.
Posledice prve svetovne vojne so segle daleč preko evropskih meja in naša prva misel ob tem je, da je treba v prihodnje preprečiti vse vojne in s pogovori najti rešitev, je dejal Türk.
Direktor Kobariškega muzeja Jože Šerbec je za vse dosedanje zasluge in dosedanjo podporo ministrici za obrambo Ljubici Jelušič podelil priznanje. Ob tem se je zahvalil tudi vsem dosedanjim sodelavcem za dobro delo. Ministrica pa je v zahvali poudarila, da ni vojske, ki bi živela brez svoje zgodovine. "Zato pa gre zahvala muzealcem," je dejala.
Zbrane je pozdravil tudi kobariški župan Robert Kavčič, ki je v nagovoru dejal, da je zadovoljen, da imajo v kraju tak muzej, ki je med desetimi najbolj prepoznavnimi v Sloveniji.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.