Tako so bili nič krivi mornarji v treh mesecih na morju le 16 dni, opravili pa so le eno operativno nalogo. Preostali čas so pluli od Kopra do Sicilije, predvsem pa popravljali vse tri pokvarjene motorje Triglava.
Slovenska vojska je našo informacijo o dolgotrajnem čakanju v pristanišču Augosta potrdila in zapisala, da so opravili štiri od 11 načrtovanih plovb. Za primerjavo, v prvem kontingentu operacije Eunavfor Sophia je bila ladja VNL Triglav 11, pod poveljstvom Andreja Pečarja, na morju 58 dni. V tem času so pregledali dve plovili, jih devet onesposobili in zasegli osem motorjev, ki so jih uporabljali za nelegalne migracije. Sodelovali so v devetih reševanjih na morju.
Da je drugi kontingent v tej misiji opravil manj kot tretjino dela prvega kontingenta, je kriv evropski spor med novo italijansko vlado in državami, ki prebežnikov ne želijo sprejemati. Zato je svoja vrata z ustavitvijo aktivnosti v operaciji Sophia priprla tudi Italija. Misija, v kateri sodeluje slovenska vojaška mornarica, je letos rešila več kot polovico vseh morskih prebežnikov in brodolomcev v Sredozemlju.
Tako v vojski odgovarjajo, da je '9. julija kontingent Slovenske vojske prejel ukaz nadrejenega poveljstva, ki je opredeljeval, da do nadaljnjega na naloge ne izplujejo, 15. julija pa so prejeli dopolnilo omenjenega ukaza, s katerim so posadki z ladjo odredili 12-urno pripravljenost za izplutje na nalogo.'
Ker ladja izpluje proti Sloveniji 29. julija, je tako zgodba druge napotitve v operaciji Sophia praktično končana. Na edini nalogi je 37-članska posadka med petdnevno plovbo proti Malti nadzirala pomorski promet in preprečevala poskuse nelegalnih migracij, večjih reševanj ali posredovanj pa ni imela.
Vrh obrambne politike je skupaj z ministrico Andrejo Katič povsem potiho izsilil odhod Triglava na to misijo. Vojska je sprva svetovala, da se izplutje prestavi, saj ima ladja nedelujoča top in raketni sistem, a je ministrstvo vztrajalo. Kako velika napaka je to bila, se je pokazalo kasneje, ko sta med plovbo proti Siciliji odpovedala dva motorja, kasneje pa še zadnji, tretji. Prva misija je vojsko stala okoli milijon evrov, cena te pa naj bi bila podobna.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.