Posadka danes še nima končnih operativnih sposobnosti, nove gumijaste čolne pa v mornariškem divizionu še vedno čakajo in upajo na najboljše. Dobri dve leti po vrnitvi z zadnje pomorske misije Evropske unije NAVFOR Med-Sophia se Slovenija odpravlja na novo avanturo.
V operacijo, v kateri je leta 2016 posadka poročnika bojne ladje Andreja Pečarja rešila ali pomagala rešiti 1072 migrantov, se sedaj vrača naša bojna mornarica z drugim poveljnikom, Simonom Vrabcem, le težave ostajajo iste.
Ladja bo odplula oborožena zgolj z dvema mitraljezoma kalibra 14.5 mm. Glavno orožje, 6-cevni 30 mm top, pa je zaradi pokvarjene hidravlične črpalke in sistema za upravljanje že leta nedelujoč, še več, v Slovenski vojski so nam zatrdili, da so bili že na prejšnji misiji brez popolne oborožitve. V času hude krize v vojaškem proračunu se je top pokvaril in do danes ministrstvo za obrambo ni zagotovilo rezervnih delov.
Ministrica Andreja Katič, ki se je odgovornosti za blamažo bataljonske bojne skupine na preverjanju bojne sposobnosti po metodi CREVAL zveze NATO otepala z izgovorom, da mora ministrstvo vojski zagotoviti zgolj sredstva, tudi tokrat krivdo prelaga na vojsko. Da bi bila mera polna, raketni sistem ladja-ladja Sthurm, na manj kot osem let stari ladji, po naših virih nikoli sploh ni deloval, kar so nam potrdili tudi v Slovenski vojski. Za uporabo nimajo niti raket, česar pa naj na humanitarni misiji ne bi potrebovali.
7 dni pred misijo še niso pripravljeni
Mornariški divizion je imel tudi tokrat precejšnje težave pri sestavi posadke, ki še danes ni pripravljena za misijo. “Trenutno na ladji potekajo zaključna pripravljalna dela na ladijskih sistemih. Ko bodo dela končana, bo kontingent izpolnil končne operativne zmogljivosti in bo kot celota pripravljen za napotitev ter delovanje.” pojasnujejo v vojski.
Zakaj vlada tako potiho in v ihti pošilja slovenske mornarje na razmeroma nevarno območje praktično goloroke, smo vprašali ministrstvo za obrambo in izkazalo se je, da za napotitev sklep vlade tokrat sploh ne obstaja. Da ladja odpluje, je odločila zgolj ministrica sama, na predlog direktorata za obrambno politiko. Ministrstvo je v odgovoru zapisalo, da se je vlada že leta 2015 odločila, da Slovenija sodeluje v operaciji Sophia in da gre tokrat zgolj za rotacijo, ob čemer zanemarijo dejstvo, da z operacijo 2 leti nismo imeli nič, varnostne razmere v južnem Sredozemlju pa se spreminjajo iz dneva v dan.
Stroka eno, politika drugo
Triglav pa bo naslednji petek, po naših virih, odplul na misijo tudi v nasprotju z željo vojske. Takratni načelnik generalštaba Andrej Osterman je bil namreč prepričan, da potrebujejo ustrezno oborožitev in da bo Triglav na misijo pripravljen šele leto kasneje. Sprva so pripravili vojaški nasvet, s katerim soglašajo z datumom misije, a so si kasneje premislili toda politiki so se očitno že odločili drugače. Sedanji načelnik generalštaba, general major Alan Geder, pa napotitve tudi ni ustavil.
Misija NAVFOR Med-Sophia ima mandat namreč le do konca leta 2018, britanska lordska zbornica pa je lani objavila poročilo, v katerem je misijo že označila kot neuspešno. Cilj je bil namreč uničiti poslovni model tihotapcev, dosegli pa so nasprotno. Število prebežnikov se povečuje, tihotapci pa se ne trudijo beguncev več prepeljati v Evropo. V majhnih gumijastih čolnih odplujejo le nekaj 10 milj do ladij Evropske unije, ladij, kot je naš VNL 11 Triglav. Ti jih potem odpeljejo do zbirnih centrov v Italiji, kar je vse prej kot varno početje.
Incidentov s tihotapci v misiji Sophia res ni bilo, in zadnje ameriško zaostrovanje v Siriji, oddaljeno le 500 navtičnih milj, ne skrbi vojaškega analitika, upokojenega kontraadmirala Renata Petriča:
“Ob morebitnem napadu na arabski svet se lahko spremeni odnos Libijcev do misije, a poveljnik misije bo imel dovolj informacij, da zapleti v Siriji ne bodo vplivali na operativno raven. Ob morebitnem zapletu med ZDA in Rusijo pa nam tudi 30 mm top takrat ne bi veliko pomagal. Bolj me skrbi odnos, da gremo spet v misijo polovičarsko. Že ob operaciji Mare Nostrum in prvi Sophii je bilo vse na hitro in na silo. Pričakoval bi, da se bodo bolje pripravili, da bo ladja ob vseh kadrovskih težavah vsaj tehnično brezhibna. Spet smo zamudili nekaj mesecev in tik pred odhodom se o tem ne bi smeli pogovarjati. Lahko gremo brez topa, ampak brez česa bomo šli naslednjič? V mednarodno operacijo ne bomo šli brez škornjev in hlač, pa hlače niso odločilne za operacijo. Spet gremo v nekaj polovičarsko.”
Da bodo odpluli le z dvema mitraljezoma, naj bi bili po mnenju ministrstva krivi kar v vojski, saj menda niso povedali, kakšen top ali raketni sistem potrebujejo, kar naši viri ostro zavračajo.
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.