Zato le s težavo popolnjujejo enote, medtem ko je zainteresiranih, ki bi se želeli tam zaposliti, vse manj.
V Slovenski vojski so za 24ur.com potrdili, da je letos vojsko zapustilo že 321 vojakov. Na novo so v SV zaposlili 340 oseb, od tega 300 vojakov. Da bi izpolnili kadrovske načrte do konca leta, t. j. skupaj 7550 pripadnikov Slovenske vojske, bi morali v naslednjih dveh mesecih zaposliti še okoli 220 vojakov. Na generalštabu so prepričani, da jim bo to uspelo, tako kot leta poprej. Do leta 2010 naj bi SV sicer skupaj štela 8500 vojakov.
Odhodi so bili ves čas leta približno enaki, vojsko pa zapuščajo tako mladi vojaki kot tisti z daljšim stažem. "Vojak, ki je bil misiji v tujini, si je ustvaril določene materialne pogoje in iskal različne možnosti, tudi izven vojaškega okolja," pojasnjujejo v Slovenski vojski.
Trend manjšega zanimanja za vojsko
Ocenjujejo, da sedanja kadrovska popolnitev zagotavlja izvajanje obstoječih nalog in jih bo tudi v prihodnje, dodajajo pa, da bo "če se bo takšen trend odhodov iz Slovenske vojske nadaljeval, ta v prihodnjem obdobju moteč pri izvajanju nalog". Predvidevajo, da bo število kandidatov za zaposlitev v SV vedno manjše, saj se pogoji na trgu delovne sile spreminjajo, in poudarjajo, da se osebni dohodki v civilnem okolju povečujejo, čemur zaradi obstoječe zakonodaje ne morejo slediti.
Razlogov, da so vojaki vse bolj nezadovoljni je več. Vojaku lahko ob podpisu pogodbe o zaposlitvi, ki jo lahko sklene le za določen čas, ponudijo le okoli 130.000 tolarjev, v vojski pa lahko služi le do dopolnjenega 45 leta starosti. Precej bodo zmanjšali tudi nadomestila za prevoz na delo, s čimer so doslej vojaki lahko zaslužili kakšen tolar več, še posebej, ker so se nekateri v službo vozili skupaj v enem vozilu.
Pokazatelj nezadovoljstva in iskanja dodatnega zaslužka bi lahko bile tudi ponarejene diplome, izginjanje vojaške opreme in še druge nepravilnosti, zaradi katerih se lahko vojaki kot varuhi miru in države lahko znajdejo tudi na drugi strani poštenosti.
Pred nekaj meseci so v vojski ugotovili, da jim manjka za več kot milijardo tolarjev opreme. Ali ni bila popisana ali pravilno označena ali pa je enostavno niso našli. Na medmrežju smo zasledili celo oglase, v katerih so anonimneži prodajali vojaške neprebojne jopiče in tako skušali kaj zaslužiti. Veliko takšnih jopičev manjka še danes.
Obljube, da naj bi zakonsko uredili status v vojski do konca letošnje pomladi, se niso uresničile, vprašanje pa je, ali bo ministrstvu uspelo to do konca leta.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.