
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Uroš Krek in načelnik generalštaba Slovenske vojske generalmajor Alojz Šteiner sta danes obiskala pripadnike 22. kontingenta Slovenske vojske, ki delujejo v okviru Natovih sil na Kosovu (Kfor). Šteiner je povedal, da so vsi vojaki zdravi in dobro opravljajo svoje delo. Pojasnil je tudi, da je bil obisk posvečen praznikom in slovesnosti ob dnevu samostojnosti in enotnosti, vojaki enote za hitro posredovanje pa so jima predstavili del svojih nalog.
Sprejel ju je tudi nemški generalmajor Erhard Bühler, ki poveljuje silam Nata na Kosovu (Kfor). Pogovarjali so se o prihodnjem preoblikovanju nalog slovenskih vojakov na Kosovu ter o slovenskem prispevku in slovenski vlogi v tem preoblikovanju. Pri teh operacijah je Slovenija do zdaj aktivno sodelovala, Šteiner pa je poudaril še, da se operacije naglo spreminjajo in da je treba temu prilagajati tudi naravo in sestavo sil ter njihovo delovanje.
Slovenska vojska na Kosovu že od leta 2000
Na Kosovu je sicer 332 slovenskih vojakov, kar predstavlja največji kontingent slovenske vojske na mednarodni misiji v tujini, trenutno pa je v domovini na dopustu 80 vojakov. Prvič je Slovenija vojake na Kosovo napotila januarja 2000, do leta 2007 pa so slovenske enote delovale v sestavil sil drugih držav. Februarja 2007 pa je Slovenija na Kosovo poslala bataljon, ki je prvi prevzel lastno območje odgovornosti in je poveljeval pripadnikom tuje vojske.
Sočasno je Slovenska vojska na Kosovo napotila še strokovnjake za civilno-vojaško sodelovanje in izvedla več projektov v okviru pomoči lokalnemu prebivalstvu, ki so bili na lokalni ravni odmevni. Naloge slovenskih vojakov na Kosovu vključujejo vzdrževanje varnega in stabilnega okolja, zagotavljanje pogojev za prenos odgovornosti civilnim oblastem, izvajanje kontrole na komunikacijah in kontrolnih točkah, varovanje objektov posebnega pomena ter izvajanje projektov civilno-vojaškega sodelovanja.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.