Septembra 2021 smo poročali o pestrem dogajanju v upravi Telekoma, kjer naj bi proti nakupu italijanske skupine Actual I.T. takrat glasovala dva od petih članov uprave. Največji posel mandata uprave je bil sklenjen marca, tehtal pa je 30 milijonov evrov.
Spletni portal Necenzurirano je pridobil zapisnike sej uprave in nadzornega sveta Telekoma Slovenije, na katerih so odločali o poslu. Iz zapisnikov naj bi bilo razvidno, da je državna družba prezrla opozorila o previsoki ceni nakupa informacijskega podjetja, saj je cenitev pokazala, da je podjetje vredno bistveno manj. Kot navaja spletni portal, v Telekomu prav tako nikoli niso opravili zunanjega komercialnega, tehničnega in kadrovskega pregleda Actuala I.T. Tako naj bi imeli premalo podatkov, da bi lahko odločali o nakupu, podcenili pa naj bi tudi tveganje in precenili domnevne pozitivne učinke posla.
Dokumenti razkrivajo opozorila članov uprave, ki sta nasprotovala nakupu – Mitje Štularja in Tomaža Jontesa – ter tudi, da soglasja nakupu ni želelo dati več članov nadzornega sveta. Vseeno pa je uprava pod vodstvom Cvetka Sršena mesec dni pred volitvami potrdila nakup. Necenzurirano navaja, da naj bi Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana Krškega, in njegovi najožji sodelavci vedeli, da gre za negospodaren posel. Sledili naj bi pritiski na zaposlene, ki so bili zadolženi za pripravo strokovnih podlag za nakup.
Poročali smo že, da se je Telekom dolgo časa zanimal za nakup Actuala I.T. Tam naj bi se zanimali za nakup podjetja Flawlesscode, znanega v povezavi z državno Pošto, ki jo vodi Tomaž Kokot, sicer svetnik stranke SDS iz Poljčan. Flawlesscode je namreč v lasti Kokotovega brata, Kokot pa je bil tam včasih tudi izvršni direktor. Najprej naj bi Actual I.T. za več milijonov odkupil Flawlesscode, nato pa bi Telekom Slovenije "bogato poplačal" lastnike podjetja Acutal I.T.
Na seji uprave, ki je bila 8. septembra lani, je Štular opozarjal na slabe izkušnje Telekoma s prevzemi, Jontes pa je dejal, da sta "pravni in finančni svetovalec jasno povedala, da prodajnega (komercialnega), tehničnega in kadrovskega pregleda (Actuala, op.p.) niso izvedli," navaja spletni portal. Po informacijah Štularja naj bi se na zaposlene izvajalo pritiske, da naj postopke izpeljejo tako, da bo lahko posel stekel naprej.
Revizorska služba Deloitte je po besedah člana nadzornega sveta Jurija Toplaka vrednost podjetja Actual I.T. ocenila na 21 milijonov evrov, devet milijonov manj kot je Telekom na koncu plačal za nakup.
Odziv Telekoma
V Telekomu Slovenije pravijo, da navedbe o plačilu 30 milijonov za nakup podjetja ne držijo in dodajajo, da posel niti še ni zaključen. Pojasnjujejo, da je Telekom pogodbo o nakupu 100 odstotkov delnic družbe Actual I.T. podpisal 28. marca, med postopkom pa sta dve revizijski hiši pripravili neodvisni cenitvi družbe oz. skupine. "Kakor smo objavili ob podpisu pogodbe, dogovorjena celotna vrednost družbe Actual I.T. (po stanju na 31. 12. 2021) znaša 30 milijonov evrov, ob upoštevanju formule za izračun kupnine pa bi kupnina, če bi bil zaključek transakcije 31. decembra 2021, znašala 20,627 milijona evrov," so zapisali. Pogodba je bila sklenjena pod več odložnimi pogoji, ki morajo biti pred zaključkom transakcije izpolnjeni, poudarjajo.
Zanikajo, da so se na zaposlene, ki so pripravili strokovne podlage, izvajali pritiski. Teh navedb po njihovih besedah niso potrdili niti interni postopki, ki so jih izvedli.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.