Sporočilo za javnost vodstva Onkološkega inštituta Ljubljana (OI) je zavajajoče, vsebuje nekaj nejasnosti, protislovij in neresnic, v današnjem pismu poudarja upokojena kirurginja OI Marija Auersperg. "Da so bili raziskovalni podatki res važni, vedo zdravniki, ki so jim podatki omogočili magisterij ali doktorat, in bolniki, ki so preživeli zaradi inovativnega načina zdravljenja."
"Vodstvo onkološkega inštituta navaja, da hranijo v raziskovalnem tajništvu arhive zaključenih raziskav. To so poročila o raziskavah, ki vsebujejo le povzetke raziskav in ne podrobnosti, kar pa je vsebovalo naše izginulo gradivo. Podrobnosti o poteku kliničnih ali bazičnih raziskav hranijo vodje ali raziskovalci projektov v svojih prostorih," v današnjem odgovoru na četrtkovo sporočilo za javnost vodstva OI odgovarja Auerspergova.
"Aprila letos je vodja radioterapije na OI Primož Strojan prijavil raziskovalni program, katerega del je temeljil na dokumentih, ki so izginili iz moje sobe. Želeli smo razvijati kombinirano zdravljenje s kemoterapijo v nizkih odmerkih in obsevanjem za bolnike, ki ne bi prenesli standardnega zdravljenja," v javnem odgovoru na trditve vodstva OI opozarja upokojena kirurginja.
Auerspergova med drugim zavrača trditve vodstva, da se od konca leta 2007 ni odzivala na prošnje direktorja, da izprazni sobo. "Od oktobra 2007 sem vodstvu sporočala, da želim izprazniti sobo in da čakam navodila, kam lahko preselim dokumentacijo o meritvah na vzorcih tumorjev posameznih bolnikov, kar je omogočilo razvoj inovativnih načinov zdravljenja. Dobila sem povratna obvestila, da problem urejajo in bodo sporočili rešitev v najkrajšem času," navaja upokojena kirurginja in vodja raziskovalnega laboratorija OI.
Kot pojasnjuje, jim je 8. junija letos spet pisala, naj se odločijo, kam bodo pospravili vse gradivo iz njene sobe, saj odgovora vodstva do tedaj še ni dobila. Auerspergova poudarja, da ima tudi dokumentacijo o svojih dogovarjanjih z vodstvom OI.
V javnem pismu pojasnjuje, da je bilo v njeni sobi poleg podatkov o raziskavah tudi gradivo zaupne narave. Vsa ta pomembna korespondenca skupaj z raziskovalnimi podatki je bila verjetno uvrščena v kategorijo, ki jo v sporočilu za javnost imenujejo papirji, in uničena, ugotavlja Auerspergova.
Auerspergova priznava, da je res odklonila preselitev dokumentacije v sobo strokovnega direktorja. "Za to sem imela dobre razloge: soba je preko delavnika odprta in zato ni primerna za hranjenje zaupnih dokumentov. Poleg tega te sobe ne bi mogla uporabljati za delo," pojasnjuje.
Spomnimo ...
Nekateri mediji so poročali, da je na Onkološkem inštitutu Ljubljana izginil raziskovalni arhiv, v katerem so od leta 1973 shranjevali dokumente o raziskavah in bolnikih, ki so v njih sodelovali. Raziskovalni arhiv, ki ga je vodila Auerspergova, je vseboval pomembne podatke o različnih vrstah zdravljenja tumorjev, inovacije na področju kemoterapije in je služil kot osnova za načrtovanje zdravljenja za tiste bolnike, ki niso bili primerni za običajne metode.
Po informacijah Auerspergerjeve naj bi direktor Aljoša Rojec ukazal vse dokumente poslati v urgentni razrez. Vodstvo OI je v odzivu na te trditve zatrdilo, da Auerspergova "kljub večkratnim prošnjam in kljub dogovoru ni sporočila nobenih navodil glede njenih papirjev, zato je bila njena soba v juniju izpraznjena skladno z navodili, po katerih so bile izpraznjene tudi druge sobe".
Vodstvo OI: Dokumentacija ni uničena
Sodelovanje Marije Auersperg pri urejanju in praznjenju stavbe A po ocenah vodstva Onkološkega inštituta Ljubljana ni bilo korektno. Vodstvo OI je danes znova poudarilo, da "nikakor ne drži, da bi bila med praznjenjem prostorov v stavbi A uničena kakršna koli medicinska dokumentacija", kot jim očita upokojena kirurginja Marija Auersperg. "Medicinska dokumentacija je bila ločena od ostalega papirja in odpeljana v arhiv v stavbi B, kar velja tudi za dokumentacijo Auerspergove."
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.