Stranka se je iz pogajanj nato umaknila, ker so pri NS dvomili o stabilnosti in trajnosti koalicije šestih strank. "Z mesta predsednika državnega zbora bom odstopil na dan, ko bo zaprisegla nova vlada," je na tiskovni konferenci dejal Tonin, ki je odstopno izjavo že spisal. Kot je dejal, bo odstopil skladno z dogovorom. "S tem bom omogočil, da bo isti dan izvoljen še nov predsednik DZ."
"Pri meni beseda velja," je še dodal Tonin, ki bo v tem času delo predsednika DZ opravljal normalno. "Ena izmed ključnih v prihodnjem tednu je oblikovanje komisij in odborov ter dogovorov o izvolitvi podpredsednikov DZ, v življenje želim spraviti še nekaj administrativno-tehničnih aktov in sklepov, ki smo jih v teh dveh mesecih pripravili z ekipo DZ in jih uskladili z vodji poslanskih skupin. Želim opraviti še nekatere dogovorjene obveznosti na Blejskem strateškem forumu."
V javnosti so se sicer v preteklih dneh pojavila ugibanja, da naj bi peterica strank pod vodstvom Marjana Šarca želela prvaka SD Dejana Židana za novega šefa DZ ustoličiti še preden bodo glasovali o vladi, vendar Tonina na to temo, kot je dejal, ni kontaktiral nihče. "Če si bodo kakorkoli premislili, potem si bom jaz zelo dobro zapomnil, da v tej koaliciji dogovor ne drži niti dva meseca. Vsekakor se pa ne bom upiral," je dodal.
Poslanci levice po Toninovem mnenju med koalicijske poslance
Se je pa Tonin dotaknil tudi nekaj aktualnih vprašanj. Glede pereče razprave o tem ali lahko poslanci, ko bodo glasovali o predsedniku vlade, svoje glasovnice podpisujejo ali fotografirajo, je dejal, da je to prepovedano in bi lahko pomenilo, da bo treba volitve predsednika vlade razveljaviti. Vodje poslanskih skupin je zato pozval, naj se te nedovoljene prakse ne poslužujejo.
Glede statusa levice kot koalicijske ali opozicijske stranke, kar je pomembno glede delovanja določenih služb in zastavljanja poslanskih vprašanj, pa je dejal, da pravno tolmačenje pravi, da opozicija ni del parlamentarne večine, da nadzoruje izvanje oblasti in nasprotuje politiki vlade. Tonin zato pravi, da formalni sporazum, ki ga je s strankami peterčka podpisala Levica pomeni, da bo imela Levica v DZ status koalicijske stranke in bo po tem sistemu tudi del odborov in komisij. Gre za mnenje neimenovanih pravnih strokovnjakov, zakonodajno-pravna služba DZ se o tem še ni izrekla.
"Zapleteno"
Medtem je Izvršilni odbor NSi članom svoje poslanske skupine po včerajšnji seji predlagal, da na petkovem glasovanju o mandatarju ne podprejo kandidature Marjana Šarca. Poslanska skupina NSi se bo na to temo sestala jutri.
Kot je dejal Tonin jih je sicer v stranki presenetilo, da se je Levica odločila za sodelovanje z vlado, ki napoveduje privatizacijo NLB, nadaljevanje članstva v Natu in ohranitev žice na meji. Kar je po njihovem še en dokaz, da je bila odločitev o umiku iz pogajanj pravilna, saj bi lahko bile želje stranke, če bi vstopila v koalicijo s petorčkom, preslišane, saj bi bile lahko drugačne odločitve peterčka sprejete s podporo Levice.
Ponovil je, da sicer osebno z Marjanom Šarcem dobro sodeluje, kar kaže tudi sodelovanje v Kamniku. "Če bi imela s Šarcem lahko sama koalicijo, ne bi bilo težav, ampak situacija je bolj zapletena," je še dejal Tonin. Kot je dejal, je NSi želela le v vlado, ki bi dokončala mandat in imela konkretne rezultate. Ko je bilo jasno, da bo to težko, so se umaknili. Projektnega sodelovanja pa NSi peterček ni ponujal. Dejal je tudi, da bi se morda stranka odločila drugače, če bi bili pogovori peterice z Levico padli v vodo. "
Bo glasovanje zaključeno pravočasno?
Šarec sicer za izvolitev že ima zagotovljeno zadostno podporo, saj so mu poleg njegove Liste Marjana Šarca glas že obljubile tudi SD, SMC, SAB, DeSUS in Levica.
Glasovanje o mandatarju mora biti sicer opravljeno v petek do polnoči, je opozoril Tonin, sicer bi to lahko pomenilo, da mandatar v drugem krogu ni bil izvoljen. Bodo pa najprej glasovali o denarju za krajšanje čakalnih dob, vseeno Tonin pravi, da bo storil vse, da bo glasovanje opravljeno pravočasno.
Celoten postopek naj bi sicer trajal okoli devet ur. Da bo tako pomembna seja tik pred zdajci pa se je politika odločila, ker bo takrat lahko zagotovljena največja prisotnost poslancev. Tonin je ob tem zavrnil vsa namigovanja, da bi osebno zavlačeval s sejo in oviral izglasovanje Šarca.
KOMENTARJI (615)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.