Na predvečer gregorjevega so ponekod po Sloveniji pripravili tradicionalne prireditve. Po potokih in rekah so zlasti otroci spuščali gregorčke. Največ so jih spustili v Tržiču, kjer so na osnovni šoli iz podarjenih lepenk izdelali 750 gregorčkov. V Ljubljani so spuščanje gregorčkov zaradi narasle Gradaščice odpovedali.
God sv. Gregorja, 12. marec, je do uvedbe gregorijanskega koledarja leta 1582 veljal za prvi pomladni dan. Dan se je takrat že toliko podaljšal, da obrtniki pri svojem delu niso več potrebovali umetne razsvetljave. Luč so tako na predvečer gregorjevega simbolično vrgli v vodo, ta šega pa se v zadnjih letih vrača v številne kraje po Sloveniji. Po ljudskem izročilu se na gregorjevo ženijo ptički.
V Osnovni šoli Tržič so letos v sodelovanju s podjetjem Pelar izdelali 750 gregorčkov, ki so jih razstavili na dvorišču šole, zvečer pa spustili po Tržiški Bistrici. Projekt so novembra lani prijavili komisiji, ki odloča o vpisu v Guinnessovo knjigo rekordov. Čeprav odgovora še niso prejeli, v Tržiču upajo, da bo šola in s tem mesto ta laskavi naslov tudi pridobila, so sporočili iz tržiške občine.
Gregorčke so ob pomoči gasilcev spuščali tudi v kanjonu reke Kokre, pred tem pa so jih izdelovali v Kranjski hiši na Glavnem trgu v Kranju.
V Ljubljani so zaradi visokega vodostaja Gradaščice in neprehodnosti kanala ob Eipprovi ulici organizatorji morali odpovedati tradicionalno prireditev Pozdrav pomladi - gregorčki. Ob tem opozarjajo vse, ki bi kljub temu želeli spustiti svoje gregorčke po strugi Gradaščice, da je takšno početje trenutno nevarno.
V Hiši hospica v Ljubljani pa so gregorjevo obeležili tako, da so dvorišče pred hišo okrasili s ptičjimi hišicami, ki jih je več kot 400 otrok iz desetih ljubljanskih vrtcev barvalo minule dni.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.