Slovensko gradbeništvo se pričakovano krči in prihaja do točke, ko bodo preživeli le najboljši, ob skorajšnji prisilni poravnavi ali stečaju Vegrada pravi premier Borut Pahor. Nekatera podjetja tudi s pomočjo države v tujini pridobivajo nove posle, nekatera pa se niso znašla in vodilni v teh podjetij morajo sedaj prevzeti odgovornost, dodaja.
Delež gradbeništva v slovenskem bruto domačem proizvodu (BDP) je bil nadpovprečno velik, zato je bilo po Pahorjevih besedah pričakovati, da bo prišlo do krčenja tega sektorja oziroma do tega, da bodo preživeli le najboljši.
"In to se dejansko dogaja. Tisti, ki imajo poslovne vizije, načrte in zaupanje zaposlenih, da se bodo prebili skozi težke čase, uspevajo. Nekateri pa se očitno v času krize niso znašli in danes morajo sprejemati ukrepe, ki bi se jim morda lahko izognili z drugačnimi poslovnimi odločitvami," je na vprašanje glede vloge države pri prisilni poravnavi ali stečaju Vegrada dejal Pahor. Vodilni v podjetjih, ki niso uspela, morajo za to prevzeti odgovornost, je dodal.
Vendar pa so poslovne odločitve podjetij stvar vlade le toliko, kolikor si želi, da država podjetjem, ki imajo načrte, pomaga v okviru dovoljenega. "Kadar koli je kdo od poslovnežev potreboval pomoč v tujini, jo je tudi dobil," je dejal premier in dodal, da bosta z ministrico za gospodarstvo Darjo Radić za "eno pomembnih poslovnih skupin" v kratkem opravila obisk v tujini.
Spremenili bodo zakon o inšpekciji
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je medtem dejal, da ima država za vse primere stečajev na voljo ustaljen in dober nabor ukrepov, kjer so najprej na voljo neposredne socialne pomoči, nato pa uveljavljanje vseh pravic iz naslova zaposlovanja – nadomestilo za čas brezposelnosti in vključitev v programe aktivne politike zaposlovanja.
Delovna inšpekcija je večkrat obiskala Vegrad, tudi v preteklih letih, izrečene pa so bile tudi ustrezne kazni in podane ovadbe, pravi minister. Ob primerih, kot sta podjetji Prenova iz Kočevja in Vegrad, so se odločili, da bodo jeseni spremenili zakon o inšpekciji, v katerem bodo inšpektorjem dali večja pooblastila in zaostrili sankcije, je napovedal Svetlik.
Kresal: Odpovedali mehanizmi nadzora
Na dogajanje v Vegradu se je odzvala tudi ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, ki je izpostavila, da so vsi mehanizmi nadzora nad zakonitostjo in učinkovitostjo poslovanja družbe odpovedali takrat, ko je bil še čas, da naredijo svoje, in to kljub temu da ima država v tej gospodarski družbi nezanemarljiv 30-odstotni delež.
Kresalova je ob tem še izpostavila, da konkurenčno gospodarstvo in svoboden trg ne pomenita, da je dopustno vse in da v boju za dobiček pravil ni, da je plače in prispevke delavcev treba plačevati, tuje delavce pa je potrebno obravnavati pošteno in enakopravno. "V nešteto zakonih obstajajo stroga pravila, ki se jih je treba držati. Konkurenčno gospodarstvo in svoboden trg sta v resnici zelo natančno urejena mehanizma, morata pa biti strogo nadzorovana ter kršitve sankcionirane, in to pravočasno, če želimo, da vse deluje, tako kot je prav," je poudarila.
Izpostavila je, da je pravna država naša glavna razvojna prioriteta, da nam nič ne pomagajo vse razvojne vzpodbude, inkubatorji in centri odličnosti, kamor gre stotine milijonov, če nihče ne bo spoštoval osnovnih pravil in če država ne bo izvajala nadzora.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.