Spomnimo, 25. junija je na Prešernovem trgu potekala alternativna državna proslava, na kateri se je pojavila tudi skupina t. i. rumenih jopičev. Proti 13 pripadnikom skupine je Policija uvedla ukrep in jih pridržala. To je sprožilo nezadovoljstvo v delu javnosti, predvsem zato, ker je Jaša Jenull pozval policiste, naj skupino odstrani s Prešernovega trga.
Generalni direktor Policije Anton Olaj je nato konec junija ter v juliju odredil izvedbo dveh strokovnih nadzorov nad delom PU Ljubljana, ob tem pa sporočil, da so bili v javnosti izraženi dvomi in vprašanja, ali je Policija v tem primeru res "nepristransko delovala in ali je omogočala udejanjanje človekove pravice in temeljne svoboščine vsem udeležencem shoda enako".
Prvi strokovni nadzor je bil izveden na PU Ljubljana v zvezi z varovanjem neorganiziranega javnega shoda 25. junija, drugi pa nad delom policistov PU Ljubljana in Centra za varovanje in zaščito v primeru kršitev javnega reda in miru pred državnim zborom med 5. in 7. julijem.
"Z ugotovitvami obeh nadzorov smo javnost že seznanili, napovedali pa smo, da se tudi ugotavlja morebitna odgovornost vpletenih," so nam odgovorili z GPU Ljubljana in dodali, da je v zvezi s tem generalni direktor Policije sprejel odločitev, da zoper tri javne uslužbence na PU Ljubljana, v dveh različnih primerih, izda pisno opozorilo pred redno odpovedjo o zaposlitvi zaradi kršitev pogodbe o zaposlitvi.
Dejali so še, da je namen nadzora ugotavljanje skladnosti dela s predpisi. Če so ugotovljene napake, pa je namen tudi odpravljanje le-teh zaradi zagotavljanja strokovnosti in zakonitosti dela ter ugotavljanje odgovornosti zanje. "Gre za postopke, ki so bili opravljeni enako kot v vseh ostalih primerih v preteklosti," so zapisali.
"Zatrjevanja, ki jih je mogoče zaslediti v javnosti in se povezujejo z nadzori in izvedenimi ukrepi, ki namigujejo na 'politizacijo Policije', pa kategorično zavračamo," so še zapisali.
Opozorila pred odpovedjo so dobili direktor Policijske uprave Ljubljana ter vodja sektorja za uniformirano policijo in vodja oddelka za javni red in mir na ljubljanski policijski upravi, medije povzema STA.
Tudi predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Kristjan Mlekuš nam je potrdil, da so po njihovih podatkih trije višji uslužbenci prejeli opozorila pred odpovedjo. "To je zelo nevaren precedens in zelo odkrit politični pritisk na Policijo in njeno delo," je dejal za 24ur.com. Povedal je, da bodo zadevo preučili, da pa močno dvomijo, da je sploh zakonita.
"Poraja se vprašanje, kaj bo v nadaljevanju. Protesti se bodo še odvijali, prav tako provokacije. Generalni direktor posega po takšni delovnopravnih ukrepih zaradi izvajanja pritiska na zaposlene. To je nedopustno in po naši oceni tudi nezakonito." Prvi mož SPS se sprašuje, kdo od policistov bo "na tak način in s takšnimi pritiski sploh še pripravljen prevzeti odgovornost za prevzete odločitve". "Ukrep generalnega direktorja Policije pomeni ogrožanje javnega reda in miru in celo nacionalne varnosti," je sklenil Mlekuš.
Predsednik Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec je na družbenem omrežju medtem zapisal, da so vodilni na PU Ljubljana prejeli opozorila pred odpovedjo, "ker so v skladu s pooblastili obvarovali državljane pred provokacijami provladnih nacistov(!) na množičnem zborovanju v Ljubljani." Ob tem je dodal še ključnik #upor.
Na njegov zapis se je odzval tudi generalni direktor Policije. "Svoboda izražanja je ustavna pravica vseh! Tudi tistih, s katerimi se ne strinjate. In zakoni v Sloveniji veljajo za vse enako. Pozivanje na nekakšen upor znotraj Policije pa je popolnoma neprimerno. Nasilje ne more biti rešitev, je problem." Olaj opozoril pred odpovedjo ni komentiral.
Napovedana reorganizacija v Policiji
Vlada je sprejela sklep, da se na Ministrstvu za notranje zadeve in v Policiji uvede reorganizacijo na področju upravljanja kadrovskih, finančno-računovodskih, logistično-podpornih virov za Policijo, strokovnih nalog ravnanja s stvarnim premoženjem Policije, upravljanja dokumentarnega gradiva Policije in posamičnih strokovnih nalog na področju drugih splošnih zadev Policije.
"V upravnem delu Ministrstva za notranje zadeve in Policiji se je 1. januarja 2010 zaključil projekt racionalizacije in reorganizacije delovnih področij upravljanja s kadrovskimi in finančnimi viri ter informacijske in logistične dejavnosti. Projekt ni zajel kadrovskih, finančnih in logističnih dejavnosti, ki se v okviru poslovnih procesov izvajajo na posameznih policijskih upravah, zato je izvajanje delovnih nalog v teh enotah ostalo nespremenjeno," so zapisali in dodali, da so razlogi za izvedbo reorganizacije strukturne in organizacijske narave. "Njen namen je preveriti rezultate reorganizacije iz leta 2010 in v primeru ugotovljenih pomanjkljivosti ali nezadostne optimizacije poslovnih procesov formalno (organizacijsko) reorganizirati enote ministrstva in Policije, ki opravljajo naloge, navedene v 3. členu Zakona o organiziranosti in delu v Policiji."
Cilji reorganizacije obsegajo zmanjšanje števila organizacijskih enot, spremembo strukture vrste organizacijskih enot, zmanjšanje oz. spremembo števila in strukture delovnih mest, spremembo števila javnih uslužbencev, potrebnih za izvajanje nalog, poenostavljanje delovnih procesov, optimiziranje pretoka podatkov, razporejanje dela med organizacijske enote, skrajšanje časa za realizacijo postopkov, določitev odgovornosti za realizacijo posameznega postopka, znižanje stroškov izvajanja postopkov in poenotenje izvajanja posameznih nalog pri istovrstnih postopkih v različnih organizacijskih enotah.
KOMENTARJI (740)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.