Nova koordinatorka Levice Asta Vrečko je v prvi izjavi za medije dejala, da odgovornost, ki ji je bila z vodstvenim položajem zaupana, sprejema z vsem, kar pride zraven. "Našo stranko bomo utrdili na terenu, pokazali, da združuje, želimo pa si, da bi postala še bolj pomembna politična sila na levi," je dejala.
Eden prvih korakov novega vodstva stranke bo, da odide na teren ter se tam pogovori s člani in članicami lokalnih odborov. Vrečkova pa ob tem napoveduje tudi spremembe znotraj stranke ter priprave na evropske volitve, ki bodo potekale prihodnje leto.
Svojemu predhodniku, ki je bil zadnje desetletje prvi obraz stranke, Levico pa je popeljal tudi v aktualno vlado Roberta Goloba, Luki Mescu se je zahvalila za njegovo delo v vseh teh letih. "Našo stranko je povezal, pod njim smo postali parlamentarna in tudi vladna stranka," je poudarila. Dodala je tudi, da njen predhodnik opravlja odlično vlogo podpredsednika vlade. "Kar se tiče Levice tako Luka Mesec na tem mestu tudi ostaja," je dejala.
Mesec pa se z odhodom s čela stranke ne poslavlja tudi od same stranke. "Ko sem presodil, da je moja prezenca postala preveč polarizirajoča za stranko, sem se umaknil na stran. Vendar pa to ne pomeni, da se umikam tudi iz stranke, ostajam aktiven član," je zagotovil. Slednje je zagotovila tudi Vrečkova, ki je ob tem dodala, da jim bi njen predhodnik pomagal, da bodo po 10 letih stopili v "novo življenje Levice".
Kordiš: Levica ne sme nikoli pozabiti na svoje korenine
Njen glavni protikandidat, poslanec Miha Kordiš, ki je predstavlja levo krilo stranke in je v stranki velja za notranjo opozicijo Mescu, ji je že čestital za zmago. "V stranki delujemo kot širok pahljača odtenkov rdeče in to je tudi pot, po kateri moramo nadaljevati," je dejal in ob tem poudaril, da država potrebuje močno in združeno levo stranko, "ki pa nikoli ne sme pozabiti na to, kdo je in od kod prihaja".
Dodal je, da morajo v prihodnje takšno stranko tudi zgraditi. "V naslednji nekaj dneh se bomo pogovorili o tem, kako stranko vrniti na levo in na teren. Če je naš silj zgraditi močno in združeno levo stranko, lahko delujemo zgolj in samo združeni." Zagotovil pa je, da so bile špekulacije o razdoru znotraj stranke "popolnoma neosnovana". "Enotnost stranke in njeno enotno nadaljevanje ni bilo nikoli pod vprašajem," je zagotovil.
Mesec pa je ob tem kritiko namenil preteklim politikam v Sloveniji. "Temu, da smo imeli izgubljeno desetletje, je botrovalo tudi to, da se ljudje niso znali soočati z lastnim egom," je dejal ter izpostavil Boruta Pahorja in Janeza Janšo. "Eden je gledal le na to, kaj je dobro zanj, drugi pa na to, kaj je dobro za njegovo stranko. Država in skupnost, ki bi ji morala služiti, sta bili vedno v drugem planu. S to tranzicijo, ki jo danes izvajamo, smo vsi trije pokazali dovolj zrelosti, da smo pripravljeni, da se tudi na področju v Sloveniji obrne nov list," je pojasnil.
Ocenjuje, da so v zadnjih letih s stranko dosegli več zastavljenih ciljev. Izpostavil je predvsem minimalno plačo in zaprtje trgovin ob nedeljah. "Po 20 letih obljub smo postavili okvir za vzpostavitev delujočega in sodobnega sistema dolgotrajne oskrbe. Verjamem, da bodo tudi drugi zastavljeni projekti, vključno s stanovanjsko politiko, uspeli," je dodal.
Mesec se za vnovično kandidaturo za mesto na čelu Levice ni odločil
Nekdanji koordinator stranke Levica, ki je Levico popeljal v aktualno vlado, v kateri je zaseda mesto minister za delo, se je v zadnjem času soočal z očitki dela stranke, da ta pod njegovim vodstvom izgublja ostrino in se pomika proti sredini. Rezultat junijskih volitev v svet stranke pa je razumel tudi kot določeno nezaupnico.
V svetu stranke je namreč od 25 voljenih članov mandat dobilo 15 članov iz tako imenovanega levega krila stranke, kritičnega do Meščevega vodenja stranke. Dosedanji koordinator je tako napovedal, da bo na mizo dal vprašanje, ali naj še naprej vodi stranko. A se zatem za vnovično kandidaturo za mesto na čelu Levice, ki jo je še pred kongresom suvereno napovedoval, ni odločil.
Za mesto na vrhu stranke sta se nato potegovala sedanja namestnica koordinatorja in ministrica za kulturo Vrečkova, ki se jo je v tednih po zaključenem volilnem kongresu omenjalo kot najverjetnejšo Meščevo namestnico, sprejemljivo za oba pola v stranki, in poslanec Kordiš, ki je doslej v javnosti predstavljal levo krilo stranke in v stranki velja za notranjo opozicijo Mescu.
Vodenje Levice naj bi po skoraj desetletju delovanja stranke prevzela dosedanja namestnica koordinatorja Asta Vrečko, ki verjame, da ji bo uspelo povezati stranko, uskladiti različne poglede in Levico peljati na novo pot. Štetje glasov članov sveta stranke so zaključili ponoči, uradno pa jih bodo predstavili danes dopoldne.
Politični začetki segajo v čas protestov in vstaj
Levica je sicer v skoraj 10 letih obstoja šla čez številne transformacije. Politični začetki njenih ustanovnih članov segajo v čas protestov in vstaj, ki so skupaj s poročilom komisije za preprečevanje korupcije odnesle drugo vlado Janeza Janše. Tudi na valu protestnih gibanj se je oblikovala Združena levica – koalicija štirih političnih skupin, ki je svoj prvi nastop na parlamentarnih volitvah leta 2014 kronala s šestimi poslanci.
Uspehu so sledili spori, v Združeni levici so zabeležili več odhodov, težav na kongresih, na enem dogodku je prišlo celo do prerivanj. Temu je leta 2017 sledila ustanovitev Levice, nastale z združitvijo dveh političnih skupin znotraj Združene Levice, in sicer Iniciative za demokratični socializem (IDS) in Stranke za trajnostni razvoj Slovenije (TRS).
Kot samostojna stranka je Levica z devetimi osvojenimi poslanskimi mandati parlamentarni prag prvič prestopila na državnozborskih volitvah leta 2018. Po koalicijskih pogajanjih je kot pogodbena zunajkoalicijska partnerica podprla vlado pod vodstvom Marjana Šarca, a ob nezmožnosti sodelovanja in usklajevanja različnih interesov med koalicijskimi partnericami prva odtegnila podporo vladi. Na zadnjih parlamentarnih volitvah pa je z osvojenimi petimi poslanskimi mandati za last prestopila parlamentarni prag in po koalicijskih pogajanjih stopila v vlado Roberta Goloba.
KOMENTARJI (883)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.