Čeprav je konec julija in snega ne bi pričakovali, se narava za to ne zmeni. Na Kredarici tako sneži, temperatura pa je pod lediščem. Natančneje: ob 16. uri so namerili stopinjo pod ničlo.
Hladno je tudi drugje po državi. Temperature so se namreč zaradi obilnega dežja čez noč spustile za več kot 15 stopinj Celzija. Najnižje so namerili v Postojni, Slovenj Gradcu in Bovcu, samo 11, v Ljubljani pa 13 stopinj. In tako smo že drugo poletje zapored namerili najbolj hladne temperature v zadnjih 50 letih.
Kislo vreme povzročalo nevšečnosti
Največ padavin je v soboto in ponoči padlo v osrednji Sloveniji in na Dolenjskem. Kot je dopoldne povedal dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Jure Jerman, pretoki rek ne dosegajo kritičnih vrednosti, po vrednosti pa izstopa le pretok ljubljanske Gradaščice.
V Ljubljani je padlo okrog 60 litrov dežja na kvadratni meter, v Novem mestu pa okrog 65, je pojasnil. Deževje je povzročilo kar nekaj preglavic, ponoči in v jutranjih urah so imeli zato gasilci po vsej državi polne roke dela predvsem s črpanjem vode iz objektov. V Vipavski dolini pa je težave povzročala burja, ki smo je v tem času vajeni toliko kot mraza. Zaradi močnih sunkov vetra so morali omejiti promet.
Dež ponehal, končno bo nekoliko topleje
Dež bo postopno ponehal, zvečer se bo od zahoda začelo jasniti. Jutri bo zmerno oblačno. Popoldne so v gorskem svetu možne posamezne plohe. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, na Primorskem okoli 18, najvišje dnevne od 17 do 22, na Primorskem okoli 25 stopinj Celzija.
Se še spomnite vročih julijskih dni (in noči)?
Ob tako kislem vremenu je kar težko verjeti, da dnevi, ko smo se pritoževali zaradi prevelike vročine, sploh niso tako daleč. Prvi trije tedni julija so bili s soncem več kot radodarni.
Povprečna temperatura zraka je bila v nižinskem svetu opazno višja od dolgoletnega povprečja, vendar nižja kot v izjemno toplih prvih dveh tretjinah lanskega julija, ugotavljajo statistiki z agencije za okolje (Arso). Tudi v gorah so presegli dolgoletno povprečje, a odklon ni bil tako izrazit kot v nižini.
Sredi meseca smo imeli vroče obdobje, ko je temperatura po nižinah presegla 30 stopinj Celzija, na Goriškem in v osrednji Sloveniji so izmerili celo malo nad 35 stopinj. A kaj, ko je vročini sledila hitra in močna ohladitev, povprečna dnevna temperatura pa se je v zadnjih dneh ponekod celo spustila pod običajne vrednosti.
Poglejmo še nekaj podatkov, ki so jih o toplih dneh pred manj kot dvema tednoma zbrali na Arsu. Izjemno topla je bila noč z 11. na 12. julij. V Biljah na Primorskem se po vročem popoldnevu z viškom pri 34,2 stopinje Celzija ni ohladilo pod 24,3 stopinje Celzija. Le 25. julija 1998 je bila najnižja temperatura malenkost višja, izmerili so 24,4 stopinje Celzija. Podobno toplo je bilo jutro 12. julija. V Dolenjah pri Ajdovščini je bila minimalna temperatura 23,8 stopinje Celzija, podobne temperature pa so imeli tudi ponekod na Obali. Na Kapitaniji v Kopru je temperatura zdrknila do 22,3 stopinje Celzija, na ekološki postaji nekoliko višje pa zgolj do 24,3 stopinje Celzija. V mreži samodejnih postaj so najvišjo temperaturo zaznali na oceanografski boji v Piranu. Ponoči se je ohladilo zgolj do 26,1 stopinje Celzija.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.