Vode so se ponekod hitro umaknile, recimo v Laškem, na Barju in v Kostanjevici na Krki pa voda odteka počasneje.
Kot je za 24UR OB ENIH pojasnil hidrolog Janez Polajnar, sta v tem primeru trčila dva tipa poplav, dolinska poplava in kraška poplava. "Dolinska poplava je zajezila kraško vodo, ki ni mogla odteči,“ pojasnjuje Polajnar. "A na srečo se je gladina reke Save toliko znižala, da lahko Krka hitreje odteka, kot je do sedaj, prav tako tudi Ljubljanica,“ še dodaja. Tako pričakujejo, da se bodo tudi poplavne površine ob južnem toku Krke in na Ljubljanskem barju hitreje zmanjševale kot do sedaj.
Kaj lahko storimo?
Kaj bi morali storiti, da posledice ne bi bile tako hude? Očitki v veliki meri letijo na nedokončano gradnjo hidroelektrarn na spodnji Savi, češ da bi z njimi lahko preprečili minule dogodke in zmanjšali škodo, ki jo je narasla Sava povzročila.
A Polajnar odgovarja, da sicer "tehnični ukrepi lahko na nek način omilijo vodo, preprečiti pa je žal ne morejo.“ Po njegovem mnenju je edini pravi učinek za izboljšanje tovrstnih katastrof prostorska politika. "Slovenija je majhna dežela, prostora za poselitev ob ozkih dolinah je malo in to je gotovo ena težjih nalog za Slovenijo,“ pojasnjuje Polajnar.
Poplave vse pogostejše
Konec tedna se nam obetajo nove padavine, ki bi lahko razširile poplavne površine. Polajnar je za 24UR OB ENIH pojasnil, da bodo v prihodnjih letih take poplave vse pogostejše, lahko tudi bolj silovite, kot so bile do sedaj.
Pretoki rek upadajo
Pretok Krke v Podbočju je od 7. ure zjutraj upadel za slabih 22 m3/s, vodostaj na vodomerni postaji se je znižal za 17 cm. Krka še naprej zelo počasi upada, trenutni pretok je še vedno zelo velik, 396 m3/s. Pretok Save v spodnjem toku je upadel na 1330 m3/s, od 7. ure zjutraj je zmanjšan za pribl. 200 m3/s.
Območje Krško-brežiškega polja je še vedno poplavljeno.
Poplavno območje ob spodnjem toku Krke se počasi zmanjšuje. Odtekanje poplavnih vod je zaradi velikega dotoka voda iz kraškega zaledja in počasnega odtoka v reko Savo še vedno upočasnjeno. Z upadanjem reke Save bo začela hitreje upadati tudi reka Krka.
Vodostaj Ljubljanice v Mostah se je od 7. ure zjutraj znižal za dodatnih 5 cm, trenutni pretok je 291 m3/s in še vedno zelo počasi upada. Kljub počasnemu upadanju pretoka reke Ljubljanice se gladina poplavnih voda na jugu Ljubljane znižuje še počasneje zaradi dotoka zalednih voda in visoke podtalne vode.
V prihodnjih dneh bodo še vedno poplavljena kraška polja Notranjskega in Dolenjskega krasa, Ljubljansko barje ter območje ob spodnjem toku Krke.
Pretoki drugih rek po Sloveniji so veliki in upadajo. Poplavna območja ob rekah se bodo še naprej postopno zmanjševala.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.