Požar v kočevski kemični tovarni Melamin je pogašen, a sreča v nesreči je, da večjih posledic za okolje ne bo. Kočevski župan Vladimir Prebilič je na zadnji novinarski konferenci poudaril, da so opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran.
Že pred tem je vodja gasilske intervencije Leon Behin zagotovil, da voda ni onesnažena in jo je torej povsem varno piti.
Uprava za zaščito in reševanje je sporočila, da je eksplozija nastala med pretakanjem snovi epiklorhidrin iz cisterne v manjše zalogovnike. "Vzrok eksplozije še ni znan. Po podatkih ELME (mobilni laboratorij) meritve zraka razen saj in dima niso pokazale prisotnosti drugih strupenih snovi, analiza požarne vode pa še potekajo. Požarna voda je shranjena v lovilnih bazenih podjetja, zato nevarnosti izteka v naravo ni," so sporočili.
Toksikologinja Lucija Šarc je pojasnila, da je epiklorhidrin, nevarna snov, prisotna v požaru, močno eksploziven. "Na srečno nima hudih sistemskih učinkov, je pa močen iritant, dražeče deluje, lahko povzroča trajno poškodbo oči, nevaren je za dihalne poti," je naštela.
Po njeni oceni koncentracije v zraku najverjetneje niso takšne, da bi lahko povzročile resne zdravstvene težave osebam, ki so bile v času nesreče v bližnji okolici. Malo verjetno je tudi, da bi se zaradi izpostavljenosti epiklorhidrinu težave pojavile naknadno.
NIJZ: Zaprite okna in se zaščitite pred dimom (splošna navodila ob požaru)
Plinom in delcem, ki nastajajo pri požaru, smo neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje pa lahko tudi s hrano in vodo. Z vdihavanjem ali zaužitjem te snovi vstopijo v naš organizem in lahko škodljivo vplivajo na naše zdravje. Posledice za zdravje so lahko takojšnje ali zakasnele. Močno so odvisne od vrste onesnaževala, količine, vnesene v telo, časa in stopnje izpostavljenosti, načina vnosa ter dovzetnosti posameznika, pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Vdihavanje visokih koncentracij delcev in drugih onesnaževal lahko povzroča takojšnje draženje dihalnih poti, prizadene pa lahko tudi druge organske sisteme. "Telo se v takšnih primerih odzove z vnetjem sluznic, ki ima za posledico solzenje oči, izcedek iz nosu, kašljanje in oteženo dihanje. Težave bolnikov z akutnimi in kroničnimi boleznimi dihal (npr. astma ali kronične obstruktivne pljučne bolezni – KOPB) se lahko povečajo. Stanje bolezni se lahko poslabša tudi pri bolnikih z boleznimi srca in ožilja, poveča se tudi možnost za nastanek srčne kapi," opozarjajo.
Še posebej so ogroženi dojenčki in otroci, nosečnice, starejši ljudje, ljudje z boleznimi srca in ožilja, ljudje z boleznimi dihal (astmo ali KOPB in bolniki z drugimi kroničnimi pljučnimi boleznimi) ter sladkorni bolniki, dodajajo.
Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in čutijo zdravstvene težave, naj se posvetujejo s svojim zdravnikom (vir: NIJZ).
"Če je v okolici pogorišča še vedno izrazit vonj oziroma smrad po požaru, priporočamo zadrževanje zunaj območja ali v zaprtih prostorih. Zadrževanje v zaprtih prostorih je začasna rešitev, saj se koncentracije onesnaževal v zraku v notranjih prostorih tudi pri zaprtih oknih in vratih počasi izenačijo s koncentracijami zunaj," v svojih navodilih za ravnanje ob požaru še dodajajo na NIJZ.
Področjem, kjer je vidna onesnaženost okolja, se je najbolje izogibati, dokler niso očiščena. Vrtnine in sadeže, ki so vodno onesnaženi s sajami, zavrzite, ostale pa dobro operite.
Navodila NIJZ:
– Če ste na zadimljenem območju oziroma v prostoru, v katerem je mogoče zaznati vonj po dimu, se iz njega čim prej umaknite.
– Ves čas upoštevajte sprotna navodila ekip za reševanje oziroma Uprave za zaščito in reševanje.
– Če ste bili izpostavljeni dimu in čutite zdravstvene težave, se posvetujte s svojim zdravnikom.
– Če ste bili izpostavljeni snovem, ki so nastajale pri požaru, odstranite prah in onesnaženo obleko ter jo shranite v plastično vrečko.
– Izpostavljeno kožo operite z milom in velikimi količinami vode. Obrišite se in znova izperite.
– Če je vidna kakršna koli onesnaženost okolja, je najboljše, da se temu področju izognemo, dokler ta območja niso očiščena.
– Izogibajte se dotikanju izpostavljenih površin in tekočin, ki so povezane s požarom.
– Lastniki kapnic pred nastopom padavin preusmerite vodo stran od hranilnika za vodo.
– Upoštevajte priporočila upravljavca vodovoda oz. Uprave RS za zaščito in reševanje.
– Priporočamo čiščenje površin, ki jih je dosegel dim.
– Priporočamo, da vrtnine in sadeže, ki so vodno onesnaženi s sajami, zavržete.
– Ostale vrtnine in sadje pred zaužitjem temeljito operite.
– Če je mogoče, preprečite raznos onesnaževal (pepela) na neonesnažena območja (menjava obutve, uporaba predpražnika, čiščenje tačk domačih živali).
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.