Voda iz vodomatov ne ustreza higienskim zahtevam, opozarjajo na Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) Koper. Mikrobiolog Gorazd Pretnar je namreč na območju Obale in Ljubljane vzel 20 vzorcev in pri vseh ugotovil večjo vsebnost mikroorganizmov od dovoljene. "Pitja te vode ne priporočamo, uporabnikom pa svetujemo, naj se pozanimajo, kako se z aparati za vodo ravna in kdaj so bili nazadnje očiščeni," opozarja uporabnike.
Vzorce jemali v lekarnah, bolnišnicah, šolah ...
Vzorce so vzeli v lekarnah v Kopru, Piranu, Izoli in na Tromostovju v Ljubljani, na Fakulteti za turistične študije v Portorožu, v bolnišnici Medicor v Izoli, v Splošni bolnišnici Izola, v trgovinskih centrih Harvey Norman in Interspar v Kopru ter v Sparu na Viču v Ljubljani. Vsebnost mikroorganizmov je v vseh močno presegala najvišjo še dovoljeno mejo.
Isto velja za vzorce, ki jih je ZZV Koper odvzel iz vodomatov na Inštitutu za varovanje zdravja v Ljubljani, na ministrstvu za zdravje, na sedežu Zdravstvenega inšpektorata RS in v državnem zboru.
Vzrok je slabo vzdrževanje vodomatov
V ZZV Koper menijo, da je vzrok najverjetneje neustrezno vzdrževanje aparatov. V cevi vodomata lahko sicer neoporečna voda iz zaprte plastenke prinese mikroorganizme v dovoljenih koncentracijah. Ti začnejo sproščati toksine in v času dobrega tedna kolonizirajo aparat. "Navado imajo, da se s sten aparata sproščajo in tako končajo v kozarcih uporabnikov," pravi Pretnar. Kot še navaja, lahko v vodi iz vodomatov, za katere se ne skrbi ustrezno, pričakujemo patogene organizme, med drugim legionelo in stafilokoke, toksine in glivice.
Po mnenju vodje ZZV Koper Milana Kreka ni nujno, da bodo ljudje, ki pijejo tako vodo, zboleli, vendar pa tega ne gre izključiti. Večje, kot je število mikroorganizmov, večja je namreč verjetnost za to. Kot ob tem poudarja Pretnar, so bili vzorci odvzeti iz avtomatov v lekarnah in zdravstvenih domovih, kamor zahajajo bolniki z oslabelim imunskim sistemom.
Naj nadzirajo kakovost vode ali ukinejo vodomate
Krivdo za oporečno vodo v vodomatih gre po besedah Kreka med drugim pripisati pomanjkljivemu nadzoru zdravstvene inšpekcije, pa tudi nedorečeni zakonodaji. Ta določa kakovost vode v plastenki, ne pa tudi v aparatu. "Če bi taka voda tekla iz pipe, tega ne bi dovolili," je nedvoumen Krek. Od državnih sistemov, odgovornih za nadziranje kakovosti vode, bi bilo po njegovih besedah pričakovati, da bodo zagotovili ustrezno kakovost vode iz umetnih izvirov, v nasprotnem primeru pa naj vodomate ukinejo.
Pretnar opozarja tudi na po njegovem mnenju izjemno močne gospodarske lobije, ki se v zadnjem času pojavljajo na področju ustekleničene vode.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.