
Novembra leta 2012 je nekdanja vlada Janeza Janše na predlog kmetijskega ministrstva sprejela uredbo, ki za tiste večstanovanjske stavbe, v katerih posamezna stanovanja nimajo svojih vodovodnih števcev, predvideva plačevanje omrežnine za vsako stanovanje posebej. Uredba je veljavna že od 1. januarja lani, v njej pa je zapisano, da morajo omrežnine vodovodna podjetja začeti zaračunavati v 15 mesecih, kar pomeni, najpozneje aprila letos.
Problem nastane v evidencah, saj vodovodi nimajo evidenc o številu stanovanj v posameznih stanovanjskih blokih, saj račun za porabo v veliko primerih pošiljajo upravitelju, ta pa potem na podlagi dogovorjenih pravil preračuna posamezen delež na stanovanje.
Prav večstanovanjski bloki so oziroma bodo z novo uredbo na slabšem, saj bo (je) omrežnina za njih posledično višja. Vodovodna podjetja lahko podatke o številu stanovanj v posameznih objektih dobijo bodisi od geodetske uprave (Gurs), ali pa od občin.
Govorili smo s predstavnicama VoKa Ljubljana in Celje. Prva je povedala, da bodo po novem omrežnino začeli obračunavati v skrajnem roku in sicer s 1. aprilom, kar se bo poznalo na položnicah mesec pozneje. Svoje evidence so tam, kjer je bilo to potrebno, dopolnili tako, da so odjemalce, ki so priključeni na skupne priključke in nimajo svojih števcev pozvali, da so jim posredovali podatke o številu stanovanj v posameznih blokih. V ta namen pripravljajo precej obsežen elaborat, ki je trenutno v zaključni fazi in na podlagi tako pridobljenih podatkov bodo v maju pošiljali nove položnice.
V Celju pa so omrežnino na nov način začeli obračunavati že avgusta lani. Pojasnili so, da so imeli precej dobre evidence, kjer je bilo to potrebno, pa so odjemalce opozorili, da morajo posredovati dejanske podatke, na podlagi katerih jim zdaj obračunavajo omrežnino. Dodala je, da je ta način obračunavanja omrežnine bolj pravičen do uporabnikov, saj zdaj tisti, ki živijo v blokih plačujejo nekoliko več, tisti v hišah pa nekaj manj.
Na Obali so delali po Gursu in naleteli na hude težave
Več težav z novim načinom obračunavanja omrežnine pa imajo na Obali, kjer so ga uvedli z začetkom letošnjega leta. Svoje evidence so namreč dopolnjevali s podatki iz Gursovega registra nepremičnin, ki bi morali biti tudi osnova za obdavčitev nepremičnin. Predstavnica Rižanskega vodovoda, ki z vodo oskrbuje občine Koper, Izola in Piran, nam je pojasnila, da so prve položnice z novim načinom obračuna omrežnine odjemalcem poslali februarja, od takrat pa imajo vsak dan približno sto reklamacij. Kar 98 odstotkov se jih nanaša na napake, ki so zapisane v Gursu, zato zdaj ljudi pošiljajo na upravne enote, kjer morajo uradno zabeležiti popravke, na podlagi le-teh pa bodo dobili tudi popravljen izračun stroškov.

Z obalnimi komunalami so podatke sicer začeli pripravljati že lani. Sam proces je trajal več kot šest mesecev in je terjal veliko dela, pravi predstavnica družbe. Usklajevali so baze z Gursovimi podatki in "takrat nismo mogli predvideti, da te baze niso tako popolne," je še dejala.
Direktor Mariborskega vodovoda Danilo Burnač pa je povedal, da imajo odlične evidence o priključkih, ki jih je okoli 45.000. Uredba zahteva, da se na vsak vodomer uvede faktor omrežnine, torej glede na premer cevi, ki vodo pripelje v posamezen objekt. Tako je faktor 1 predviden za vsako stanovanje, Burnač pa pojasnjuje, da bodo upravljavcem večstanovanjskih blokov, ki imajo en števec, poslali en račun, omrežnina pa bo zaračunana glede na premer cevi, po kateri pride voda v blok. Na upravljavcih pa bo, da omrežnino in vodarino potem razdeli med stanovanja in njihove lastnike, še pojasnjuje Burnač, ki je prepričan, da bi bila kalkulacija na podlagi Gursovih podatkih nepravična.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.