Kot je v oddaji 24UR Zvečer pojasnil hidrolog Polajnar, je bilo najbolj usodno v začetku avgusta, ko smo imeli že zaradi prej namočenega julija precejšnjo vodnatost rek, zemljina pa je bila močno prepojena z vodo. "To je bila nekakšna jesenska hidrološka situacija. In na to hidrološko situacijo so prišle še padavine poletnega tipa z vso silovitostjo in močnimi nalivi, ki so se v teh pasovih med jugozahodom in severovzhodom širili," je pojasnil. Kot je nadaljeval, je v dobrih šestih do 10 urah narava pokazala vso svojo moč.
Vendar ne le v začetku avgusta, nenavadne vremenske razmere smo imeli tudi ta teden, in sicer je prišlo do pojava, imenovanega Genovski ciklon. Po besedah Polajnarja je ta ciklon značilen za hladno polovico leta, torej jesen in zimo, poleti pa ga skoraj še ni bilo opaziti. "Vendar je skupni imenovalec obeh dogodkov toplo morje, ki je letos poleti imelo tudi 28 stopinj, to pa je posledica klimatskih sprememb in segrevanja ozračja."
Hidrologi ob napovedih upoštevajo več značilnih kazalcev, da bodo padavine res izjemne, je povedal Polajnar. Prvi impulz, ki jih k temu spodbudi, je, da pričakujejo prodor hladnega zraka iz Severne Evrope, ki bi lahko prešel Alpe in pljusknil v razgreto Sredozemlje. "Tak vzorec smo imeli letos skoraj celo poletje. Kadar je ta hladen zrak pljusknil v Sredozemsko ali Jadransko morje, je atmosfera postala izredno nestabilna, začeli so se dogajati izjemni dogodki, potem pa je še veter nosil nevihte v različne smeri," je dodal.
V ospredju je zdaj sanacija strug, kako in kam speljati vse te količine vode?
"Narava je pokazala, kakšno silo ima, če pogledamo v prihodnost, nam vsi scenariji kažejo na to, da bomo v Sloveniji soočeni z dvema hidrološkima ekstremoma, torej dolgotrajne suše, ki jih bodo prekinjali ti intenzivni vremenski dogodki od neviht z vetrolomom do silovitih padavin s poplavami," je opozoril hidrolog. Kot je dodal, se bomo temu morali prilagoditi, tudi vodo bi morali iz strug na nek način zadržati zato, da jo bomo imeli poleti, ko bo več suše. "Voda bo našla svojo pot, ne glede na to, kaj bomo tam naredili."
Ranljiva, je nadaljeval, so območja porečij Kamniške Bistrice, Savinje, Meže in Poljanske Sore, ampak so v Sloveniji tudi druga območja, kjer lahko potencialno nastanejo tovrstne poplave.
Trenutno se sicer na agenciji za okolje pripravljajo na jesen, zlasti v luči tega, da so sedaj porečja močno prizadeta in ne vedo natančno, kako se bo nek padavinski dogodek odvil. "To bo sigurno tudi zelo velika težava v prihajajočih mesecih, ko nas bodo zajele padavine, vendar upamo na mirno jesen," je sklenil Polajnar.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.