Potem ko smo poročali, da so trije otroci iz Gaze in njihovi spremljevalci med zdravljenjem v Sloveniji zaprosili za mednarodno zaščito, ena pacientka in njena spremljevalka pa sta izginili neznano kam, smo Ustanovo Pustimo jim sanje - Fundacija Danila Türka prosili za dodatne obrazložitve.
Kot so pojasnili, je bil pobudnik projekta "Rehabilitacija otrok žrtev vojne v Gazi" leta 2009 takratni predsednik Republike Slovenije dr. Danilo Türk. Leto dni kasneje je bila ustanovljena Ustanova Pustimo jim sanje - Fundacija Danila Türka. Prva skupina 21 težko poškodovanih otrok je na rehabilitacijo na URI Soča prispela junija 2009. Tem je sledilo še 85 otrok. Fundacija je projekt začela samostojno izvajati leta 2015, ko je pridobila donacijo Države Katar in z njo zagotovila rehabilitacijo 101 otroku in izobraževanje 12 zdravstvenim delavcem v obdobju 2015-2018.
"V letih od 2009 do 2018, ko so otroci prihajali na zdravljenje iz Gaze in Zahodnega brega, so se tja tudi vračali in takšnih primerov ni bilo," so odgovorili na vprašanje, ali so že kdaj zabeležili podoben primer.
Vsi otroci, ki so bili do leta 2018 zdravljeni v Sloveniji, so se vrnili nazaj v kraj, od koder so prišli, torej v Gazo ali na Zahodni breg. Pacienti te skupine so vsi že bili v Egiptu in tja naj bi se vsi tudi vrnili.
Na vprašanje, ali se bojijo, kako bodo zadnji dogodki vplivali na javno mnenje, so odgovorili le s številkami: "V Gazi v tem trenutku poteka vojna. Po podatkih Ministrstva za zdravje v Gazi je bilo od 7. oktobra 2023 ubitih najmanj 41.534 Palestincev, več kot 96.092 pa jih je bilo ranjenih. Več kot 11355 zabeleženih smrtnih žrtev so otroci."
In koliko sredstev je bilo od leta 2009 namenjenih za ta projekt? "Slovenska vlada je za projekt s Slovensko karitas namenila 700.000 evrov. Od tega jih bo za rehabilitacijo otrok in mladostnikov iz Gaze, ki jo izvaja Fundacija Danila Türka na URI SOČA namenjenih 450.000. Preostalih 250.000 bo Slovenska karitas namenila za preskrbo s hrano 1000 pomoči najbolj potrebnim družinam v Gazi. K temu projektu je bila fundacija povabljena zaradi dolgoletnih izkušenj, pridružili pa smo se zato, ker želimo še naprej pomagati otrokom in mladostnikom, žrtvam vojn v Gazi."
Dodali so še, da je bil ob prihodu skupine odziv ljudi, ki so želeli prinesti oblačila, obutev, igrače, higienske pripomočke, sladkarije ... res velik. "Nekaj časa smo prejeto razdeljevali vsem v skupini, vendar je bilo potrebno to na neki točki ustaviti, ker je bilo vsega preveč." Kot še pravijo v fundaciji, izredno cenijo solidarnost Slovencev in pomoč vseh, ki so pripevali ali želeli prispevati.
'Vložitev prošnje za azil je temeljna človekova pravica'
Zunanja ministrica Tanja Fajon je danes na delno odprti seji OZP v državnem zboru odgovarjala na vprašanja poslancev. Eno izmed teh, ki ga je postavil Andrej Poglajen (SDS), se je dotaknilo primera treh palestinskih otrok, ki so v nedeljo med zdravljenjem v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča skupaj s spremljevalci zaprosili za mednarodno zaščito. Še dve osebi, pacientka in njena skrbnica, sta iz nepojasnjenega razloga in po lastni volji prekinili zdravljenje. MZEZ nima podatkov, kje se trenutno nahajata.
Poglajen je takšno ravnanje označil za zlorabo pravice do azila, obenem pa ministrico vprašal, ali lahko zagotovi, da "ti ljudje nikakor niso bili udeleženi v akcije teroristične skupine Hamas", vladajočega gibanja v Gazi.
Fajonova je zagotovila, da so bile opravljene ustrezne preverbe posameznikov – v Slovenijo je 13. oktobra prispelo skupno deset palestinskih otrok iz Gaze, ki so v URI Soča na zdravljenju in psihosocialni rehabilitaciji. Za njih je bilo predvideno, da se bodo zdravili 42 dni, nato pa se vrnili v Egipt, od koder so prispeli v Slovenijo.
Nadalje je pojasnila, da ima vsakdo pravico zaprositi za azil, Slovenija pa da bo te prošnje kot take tudi obravnavala. Ob tem je spomnila na usodo teh otrok, ki so "močno pohabljeni in močno travmatizirani". Kot je dodala, želi ministrstvo nadaljevati s projektom pomoči žrtvam vojne, tudi v primeru otrok z bolj dolgotrajnimi boleznimi.
Fajonova je obenem zavrnila navedbe Poglajna, da so bili slovenski državljani prikrajšani zaradi palestinskih pacientov, saj imajo po njenih besedah v URI Soča še dovolj praznih postelj, kar da so ji zagotovili tudi zdravstveni delavci.
V zvezi z izraelsko agresijo v Gazi je Fajonova v odgovoru na vprašanje Deana Premika (Svoboda) predstavila še dosedanjo humanitarno pomoč in podporo, ki jo Slovenija namenja Palestincem.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.