Primer mariborske sodnice Danijele Ružič je junija lani dvignil ogromno prahu, a za zdaj še ni dobil končnega epiloga. Policija je sicer ovadila njenega partnerja, a ga je sodnica pozneje v izjavi za javnost, ki jo je preko svoje hčere posredovala STA, vzela v bran in ovadila neznanega storilca.
Ružičeva, ki se je medtem po neuradnih informacijah že vrnila na delo, je iz bolnišnice sporočila, da se partnerja ne boji in zato tudi ne potrebuje odredbe o prepovedi približevanja. Ob tem je izrazila željo, da se prenehata "gonja in klevetanje njene družine z nepreverjenim in neresničnim pisanjem".
S Policijske uprave Maribor so v zvezi z njenimi trditvami sporočili, da razumejo, v kakšnem položaju se nahaja oškodovanka, vseeno pa ne nameravajo polemizirati s člani njene družine in komentirati razmer v družini.
Tožilstvo je policiji ovadbo večkrat vrnilo v dopolnitev, nazadnje so dopolnjeno prejeli tik pred koncem lanskega leta. Pristojna tožilka pa si je, kot so pred časom pojasnili na sodišču, glede na obsežnost gradiva za preučitev zadeve vzela skoraj tri mesece časa.
![Policija je nekaj dni po napadu na domu sodnice opravila hišno preiskavo.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2019/916e3be95f_62269086.jpg?v=d41d)
Napad pred hišo
Sodnica je bila 16. junija lani v nočnem času hudo pretepena. Ob povratku domov jo je namreč nekdo pričakal pred hišo v Pekrah in se je fizično lotil z neznanim predmetom, ki ga policija ni nikoli našla. Teden dni pozneje so policisti odvzeli prostost njenemu partnerju, a tožilstvo zaradi premalo zbranih dokazov ni zahtevalo pripora.
V javnosti so se takoj po napadu vrstile obsodbe s strani politike in predstavnikov pravosodja, saj je sprva kazalo, da je šlo za napad na neodvisno vejo oblasti. Mariborski kriminalisti pa so že takrat povedali, da preiskujejo tudi možnost povezave napada s sodničinim zasebnim življenjem. Motiv bi lahko bil povezan z njeno napovedjo razhoda s partnerjem.
Po neuradnih informacijah Večera naj bi tožilsko odločitev, da predlaga uvedbo preiskave, podkrepilo spremenjeno pričanje oškodovanke, ki naj bi med drugim povedala, da je v preteklosti že bila deležna nasilja s strani partnerja.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.