Predsednik DZ Gregor Virant je z vodji poslanskih skupin nadaljeval neformalne pogovore o ustavnih spremembah. SDS, Lista Virant, NSi in DeSUS bodo v prihodnjih tednih v parlamentarno proceduro vložile predlog spremembe ustave za ukinitev državnega sveta, je po sestanku napovedal Virant.
Virant je še sporočil, da bi postopek za spremembo ustave morali začeti najpozneje maja, saj je do septembra treba razpisati volitve za DS.
To ustavno spremembo za zdaj povsem podpirajo v SDS, Listi Virant, DeSUS in NSi, ki bodo predlog še nekoliko dodelale in ga po Virantovih ocenah v proceduro vložile v roku dveh ali treh tednov.
SD je proti ukinitvi državnega sveta, Pozitivna Slovenija pa se za zdaj zavzema za njegovo preoblikovanje, vendar so v slednji po Virantovih besedah dejali, da "bi se pustili prepričati".
Predsednik DZ tako meni, da v Pozitivni Sloveniji še niso povsem odločeni in je stališče med poslanci te stranke glede državnega sveta različno. "Upam, da bo prevladala ideja, da DS ni potrebna institucija in da je prišel čas, da se ukine," je še dejal Virant.
Kaj pravijo stranke?
Kako hitro bi lahko dobili potrebnih 60 poslanskih glasov za ukinitev DS, pa bo po besedah vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka pokazal postopek na ustavni komisiji in v DZ. Če so stranke zavezane racionalizaciji, poenostavitvam in pocenitvam delovanja države, bi jih velika večina morala podpreti vse spremembe, ki racionalizacijo pomenijo, pravi Tanko in dodaja, da bi k temu zagotovo prispevala tudi ukinitev DS.
Po mnenju Pozitivne Slovenije se s to ustavno spremembo nikamor ne mudi, je po srečanju z Virantom povedal vodja poslancev PS Jani Möderndorfer. Za zdaj se ne zavzemajo za ukinitev državnega sveta, temveč bi bilo po njihovih ocenah smotrno preoblikovanje tega organa.
V SLS se po besedah vodje poslanske skupine Mihaela Prevca bolj nagibajo k preoblikovanju DS, denimo v nekakšen "zbor pokrajin".
Po besedah vodje poslancev NSi Mateja Tonina ne smemo gledati na to, ali "bomo reševali DS ali predsednika Blaža Kavčiča, ampak se moramo vprašati, ali Slovenija potrebuje dvodomni parlament".
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.