Kot je povedal Franc Pukšič (SDS), so zahtevo podprli v poslanskih skupinah SDS (13 poslancev), NSi (8 poslancev) in SNS (štirje poslanci), pa tudi štirje poslanci SLS in en poslanec SMS.
Sedemdnevni rok, do katerega so lahko predlagatelji vložili pobudo oz. zahtevo za referendum o t.i. tehničnem zakonu o izbrisanih, se sicer izteče danes opolnoči. Vložitev referendumske pobude ali zahteve pa so, potem ko državni svet danes ni sprejel pobude skupine desetih državnih svetnikov, da bi o tehničnem zakonu o izbrisanih odločali na referendumu, napovedali v opozicijski SDS in za tak korak prepričali še poslanske kolege iz nekaterih drugih poslanskih skupin.
Svetniki niso za referendum
Državni svet (za 19, 13 proti, dva vzdržana, 34 navzočih) ni sprejel pobude skupine desetih državnih svetnikov s prvopodpisanim Marjanom Maučcem, da bi o zakonu o izvršitvi 8. točke odločbe ustavnega sodišča o izbrisanih državljani in državljanke odločali na referendumu.
Za sklep bi moralo glasovati vsaj 21 državnih svetnikov od 40, kolikor je sicer članov državnega sveta. Ta lahko od državnega zbora zahteva, da razpiše zakonodajni referendum o posameznem zakonu, sprejetem v parlamentu; doslej je državni svet po tem ustavnem instrumentu posegel le enkrat, in sicer glede predloga za spremembo sistema volitev v državni zbor.
Kot je znano, je državni svet na po njihovem mnenju sporni zakon že 5. novembra sprejel odložilni veto, in sicer zaradi nepredvidljivih finančnih posledic, ki naj bi jih povzročila uveljavitev zakona, ter zahteval, da poslanke in poslanci, ki so zakon sprejeli 29. oktobra, o njem še enkrat odločajo. Poslanci in poslanke so ob vnovičnem glasovanju veto zavrnili in s tem sledili mnenju vlade. Po zagotovilih notranjega ministrstva bodo namreč z zakonom izvršili 8. točko aprilske odločbe ustavnega sodišča ter ponudili zgolj pravno podlago za izdajo odločb o ugotovitvi stalnega prebivanja za nazaj, in sicer tistim izbrisanim, ki v Sloveniji že imajo urejen ta status. Zakon tako ne bo temelj za morebitne odškodninske zahtevke, kar sicer očitajo njegovi nasprotniki.
SNS razočarana nad odločitvijo državnega sveta
V poslanski skupini Slovenske nacionalne stranke izražajo globoko razočaranje nad ravnanjem državnega sveta, ki na današnji seji ni sprejel pobude skupine državnih svetnikov, da bi o t. i. tehničnem zakonu o izbrisanih odločali na referendumu. Državni svet je po njihovem mnenju očitno podlegel "višjim" političnim interesom, pri čemer imajo v mislih interese vlade in ZLSD.
Današnja odločitev DS, ki je po besedah SNS v neskladju s predhodno izglasovanim vetom na omenjeni zakon, je jasno nakazala na podlo delovanje in prepletenost politične elite v vseh sferah javnega življenja, je poslanec SNS Sašo Peče zapisal v sporočilu za javnost. "Z današnjo odločitvijo je DS jasno potrdil neupravičenost svojega obstoja," je sklenil Peče.
Zbiranje podpisov za odvzem državljanstva podpredsedniku Društva izbrisanih
Skupina občanov iz Mežice te dni zbira podpise v podporo zahtevi za odvzem slovenskega državljanstva podpredsedniku Društva izbrisanih Marku Peraku. Podpisniki, na čelu s pobudnikom peticije Jožetom Kreuhom, zahtevajo revizijo upravne odločbe, po kateri je Perak lani dobil slovensko državljanstvo. Menijo, da Perak nima pravice do državljanstva, saj se je med osamosvojitveno vojno boril na strani JLA in bil med napadom na mejni prehod Holmec celo ranjen.
Predsednik društva izbrisanih Aleksandar Todorović je o zbiranju podpisov dejal: "Naš podpredsednik je izbrisan ne glede na to, katere nacionalnosti je in ne glede kateri poklic je opravljal. V obdobju vojaških incidentov leta 1991 je bil ranjen, in to je vsa njegova krivda."