Slovenija

Vlomili v tiskovno agencijo Morel

Ljubljana, 15. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Neznanec je v noči iz sobote na nedeljo vlomil v prostore tiskovne agencije Morel v Ljubljani in odnesel prenosni računalnik z vso komunikacijsko opremo, prebrskane pa so bile tudi omare, police in pisalne mize v redakciji.

V Morelu sumijo, da je šlo za "dobro premišljeno in načrtovano krajo", ki naj bi bila povezana s sodelovanjem agencije pri snemanju dokumentarnega filma beograjske produkcijske hiše Virus. Emil Lukančič Mori iz TA Morel je za 24 ur povedal: "V nedeljo okoli 12 ure smo opazili, da so vlomili in oropali redakcijske prostore. Vse omare in predali so bili odprti, izginil pa je tudi prenosni računalnik."

Kriminalistična služba je po pregledu posnetkov kamer opazila neznanca, ki si je ogledoval prostore. "Domnevamo, da ni šlo za klasičnega vlomilca, ker je točno vedel kaj išče," je še povedal Emil Lukančič.

"Čeprav pogovori z omenjenimi predstavniki niso po našem mnenju razkrili nobene afere, pa je bila očitno za zdaj še neznana vsebina posnetega gradiva za nekatere zanimiva. V prostorih agencije ni bilo nobenega posnetega gradiva niti drugih zapiskov, ki bi bili shranjeni na ukradenem računalniku," je povedal Emil Lukančič.

Z beograjsko produkcijsko hišo Virus so snemali dokumentarni film o trgovini z belim blagom, tihotapljenju orožja, mamil in cigaret, o pranju denarja in korupciji ter njihovi povezavi z mednarodnim terorizmom na območju jugovzhodne Evrope. Ekipa Virusa je ob Morelovi pomoči posnela pogovore z varuhom človekovih pravic Matjažem Hanžkom, namestnikom generalnega direktorja policija Andrejem Anžičem, članoma parlamentarne komisije za nadzor delovanja varnostnih in obveščevalnih služb, Jožetom Jerovškom in Zmagom Jelinčičem, s predstavniki nevladne organizacije Ključ in s svetovalcem direktorja vladnega urada za preprečevanje korupcije Dragom Kosom.

V Morelu so še povedali, da so bili že večkrat izpostavljeni različnim političnim, ekonomskim in obveščevalnim pritiskom ter grožnjam zaradi novic, ki so jih objavili v svojem dnevnem informacijskem servisu. Majhni mediji so v Sloveniji po navedbah Morela vse bolj izpostavljeni različnim komunikacijskim in finančnim blokadam, vse ocene o medijski svobodi in demokraciji v Sloveniji pa so po njihovem mnenju zavajajoče in potvorjene.

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7