To morajo storiti tudi tisti, ki še niso prejeli dohodninskih ali drugih odmernih odločb, ki so sicer obvezne priloge k vlogi za štipendijo, po prejemu teh dokazil pa morajo vlogo takoj dopolniti.
Pravico do republiške štipendije lahko uveljavljajo študenti, slovenski državljani ali Slovenci brez slovenskega državljanstva, pri katerih bruto dohodek na družinskega člana v lanskem letu ni presegel celoletnega zneska 130 odstotkov zajamčene plače v istem obdobju oziroma 704.813 tolarjev na družinskega člana. Za študente, ki so republiško štipendijo prejemali že v preteklem študijskem letu, je ta znesek nekoliko višji, vendar pa dohodek na družinskega člana v letu 2001 cenzusa, ki velja za nove štipendiste, ne sme presegati za več kot 10 odstotkov.
Zoisovo štipendijo lahko pridobijo študentje, ki so slovenski državljani, Slovenci brez slovenskega državljanstva ali tujci z dovoljenjem za stalno prebivanje v Sloveniji (če je izpolnjen pogoj vzajemnosti), in ki so v preteklem študijskem letu imeli povprečno oceno najmanj osem. Izkazovati morajo intelektualno ali umetniško nadarjenost, pogoj za pridobitev štipendije pa je tudi javno priznan uspeh ali izjemen dosežek v zadnjih dveh študijskih oziroma šolskih letih.
Predlog za dodelitev Zoisove štipendije lahko poda predstojnik izobraževalnega zavoda ali pooblaščeni delavec zavoda za zaposlovanje. Študentje, ki so v preteklem študijskem letu Zoisovo štipendijo že prejemali ali jim je v letu 2001 ta prvič mirovala, morajo izpolnjeno vlogo, ki jo dobijo na območni službi zavoda za zaposlovanje, skupaj s potrdilom o učnem uspehu v preteklem študijskem letu in potrdilom o vpisu dostaviti sami. Enako velja za kandidate za republiško štipendijo, ki vlogo za pridobitev republiške štipendije lahko kupijo v knjigarnah in papirnicah, dobijo pa jo tudi na spletni strani Zavoda RS za zaposlovanje.