Želeli smo soočiti evropska poslanca iz vrst SDS in Gibanja Svoboda. Vabili smo oddali, iz vladnega Gibanja Svobode niso želeli poslati nikogar, je pa v oddajo 24UR ZVEČER prišla evropska poslanka Romana Tomc.
"Slovenski poslanci so tisti, ki mene ves čas diskreditirajo," je v oddaji 24UR ZVEČER v četrtek dejala Kosova. "Recimo ena od izjav Romane Tomc je bila, da nimam vodstvenih in politični izkušenj. Pa sem jo morala spomniti na čas, ko sem jaz bila tri leta podpredsednica Gospodarske zbornice Slovenije, ona pa je bila vodja oddelka za javna naročila. Torej sem ji bila predpostavljena. In za nekoga, ki ima 35 let delovnih izkušenj in lahko gre pogledat moj življenjepis, ki je javno dostopen in potem pravi, da nima vodstvenih izkušenj. To je čista laž in čista laž je potem tudi vse, kar so oni rekli v povezavi s tem."
In kako to komentira Tomčeva?
Kot je pojasnila, se je v tem tednu v Strasbourgu v politični skupini EPP, katere del je tudi sama, predstavilo vseh njihovih 14 komisarjev. "Pred nami so sedeli bivši premierji, ministri in ljudje z izjemnimi političnimi izkušnjami, nihče od njih pa se ni pohvalil s tem, da je bil v kateri koli državi podpredsednik Gospodarske zbornice."
Kot je dodala, vloga podpredsednika Gospodarske zbornice v primeru kandidature za komisarsko mesto v Evropski komisiji ne velja kot neka kredibilna vodstvena izkušnja. Ko je bila Kosova veleposlanica v Nemčiji, je sicer to neka politična izkušnja, je nadaljevala Tomčeva, vendar pa to ni "izkušnja z vidika operativnosti, ki jih potrebuje evropski komisar".
"Gre za izvršilno oblast na najvišjem nivoju," je poudarila.
A Kosova je dejala, da jo skušajo diskreditirati, podpredsednik vlade Matej Arčon pa je celo dejal, da opozicija "minira" kandidatko, ker bi s tem rada zrušila premierja Roberta Goloba.
"Evropski mediji so se na široko razpisali o slovenski kandidatki, prvi, ki je za to odgovoren, da nam je namenjeno toliko pozornosti, pa je zagotovo premier," je to komentirala Tomčeva. "Golob, ki je v celoti diskreditiral postopek imenovanja komisarja iz Slovenije, nenazadnje je nekako prodal slovensko suverenost zelo na hitro." Ampak, kot je dodala, bi ob spremljanju dogodka mnogi lahko predvidevali, da je bilo to že "vnaprej dogovorjeno" in da je bil Tomaž Vesel le "žrtveno jagnje".
Pri Veselu sicer takšnih pomislekov ni bilo, kot je dejala Tomčeva, ni bil idealen kandidat, vendar pa je za SDS bil sprejemljiv kandidat. "To je sicer moja ocena, vendar je biti predsednik Računskega sodišča kar težja funkcija kot veleposlanik, vsaj kar se tiče zasedbe komisarskega mesta."
In kot je še poudarila, zdaj skoraj vsak dan pojasnjuje poslancem iz EPP o tem, kaj se dogaja, saj vsi poznajo zgodbe iz evropskih medijev in so seznanjeni z očitki, ki letijo na Kosovo. "Najboljša pojasnila bo pa seveda dala ona," je dodala.
Kosova zanikala sodelovanje z Udbo
Kot je dejala Kosova, se niti najmanj ne boji, da zaradi očitkov o njenem sodelovanju z državno varnostno službo, njeno zaslišanje ne bi bilo uspešno. Še več, dejala je, da je bila pregledana tudi s strani tujih varnostnih služb, preden je postala veleposlanica.
A Tomčeva ni bila prepričana. "Mislim, da so to argumenti, ki morda zdržijo pri gledalcih televizije v Sloveniji, medtem ko bodo kolegi v Evropskem parlamentu želeli kakšna bolj podrobna pojasnila in dvomim, da bi šle takšne pavšalne navedbe lahko skozi."
Opozorila je tudi, da bo imela EPP 14 komisarjev, Socialni demokrati bodo imeli štiri komisarje in liberalci pet komisarjev. "Največji boj se bije med SD in liberalci, Kosova pa prihaja s strani liberalcev, socialisti pa si želijo enega komisarskega mesta več," je pojasnila. Torej so po njenih besedah prav Socialni demokrati najbolj zainteresirani za to, da Kosova ne postane komisarka.
"Seveda so modro tiho, gredo se tiho diplomacijo, vendar v ozadju potekajo velika lobiranja. Morda bi bilo treba pogledati tudi doma, kdo so največji akterji, ki delajo Kosovi škodo tudi v Bruslju," je posvarila.
Bi se slovenska politika lahko poenotila vsaj na mednarodnem parketu?
Tomčeva je dejala, da ko so začeli postopek iskanja primernega kandidata za komisarja, se koalicija ni pogovorila "niti sama s sabo". "Gospod premier je naenkrat prišel s kandidatom kot prvi v EU na presenečenje vseh njegovih koalicijskih partnerjev," je opozorila.
"Če se niti tam ne morejo poenotiti, je težko pričakovati, da bi o tem, kdo bi bil primeren kandidat, vprašali opozicijo. Mi bi z veseljem sodelovali pri tem in sem prepričana, da bi našli dobrega kandidata, ki bi resnično zastopal Slovenijo, kot je treba," je sklenila.
KOMENTARJI (607)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.