Kazalo je, da bo današnji petek v državnem zboru še kako vroč. A vendarle ni bilo tako, saj so se predsedniki parlamentarnih strank dogovorili, da bo državni zbor o zapisu fiskalnega pravila v ustavo in ustanovitvi državnega holdinga odločal jeseni. S tem se je Slovenija izognila tudi morebitni vladni krizi, saj je premier Janez Janša dopuščal možnost, da bo na glasovanje o fiskalnem pravilu vezal zaupnico vladi. Če bi poslanci pravilo zavrnili, bi znova lahko ostali brez vlade.
Do septembra naj bi tako stranke poskušale uskladiti tudi novo rešitev za sanacijo bančnih bilanc v obliki posebne agencije ali sklada. Reševanje slabih terjatev bank v okviru državnega holdinga je namreč pri socialnih partnerjih vzbudilo številne pomisleke in strahove. Nekje sredi septembra naj bi bila nato sklicana najverjetneje izredna seja DZ in ta bo po Janševih besedah trenutek resnice.
"To je verjetno zadnji odlog, ki si ga Slovenija lahko privošči pri reševanju ključnih problemov," je bil jasen Janša. Na vprašanje, kako preložitev odločanja o fiskalnem pravilu in holdingu vpliva na javne finance, pa je odgovoril s pojasnilom, da pri nekaterih instrumentih "izgubljamo en mesec". To bo imelo po njegovih besedah svoje finančne posledice, "ki jih bomo lahko delno sanirali, če bodo te rešitve sprejete in ne bodo blokirane, kot se zdaj obeta".
"V tem primeru bo škoda popravljena in se je ta odlog izplačal. Če smo problem samo preložili, pa bo cena dvojna," je posvaril premier. Kot je nadaljeval, bo Slovenija v tem primeru čez en mesec pred isto težavo, pa še finančne posledice, ki jih bo pridelala v tem času, bo treba poplačati. Za koliko denarja gre zaradi tega odloga, je po njegovih besedah stvar ocene.
Stranke upajo, da ne gre le za prestavitev problema
Stranke so četrtkov dogovor parlamentarnega vrha glede prestavitve glasovanja o fiskalnem pravilu in državnem holdingu pozdravile. Z dogovorom se je namreč Slovenija za zdaj izognila tudi politični krizi. Ob tem so predstavniki poslanskih skupin izrazili upanje, da dogovor ni le prestavitev problema, temveč da bodo soglasje o zakonih res dosegli.
Poslanec SDS Andrej Šircelj je dogovor pospremil z besedami: "Kjer je cilj, je tudi pot." Po njegovih besedah imajo cilj, to je sprejeti fiskalno pravilo ter urediti upravljanje državnega premoženja.
Predsednik DL Gregor Virant je dogovor označil za "modro odločitev". Po njegovih besedah bi "bilo najslabše, če bi danes glasovali o fiskalnem pravilu in bi to padlo, še slabše pa bi bilo, če bi hkrati padla tudi vlada". Glede sodelovanja opozicijskih strank je Virant optimist. Če pa sodelovanja ne bo, o fiskalnem pravilu po njegovih besedah sploh nima smisla glasovati. Glede holdinga in inštrumenta za sanacijo slabih bančnih terjatev pa bi "bilo čudovito, če bi uskladili besedilo" s SD in PS, če to ne bo v celoti uspelo, bo to septembra izglasovala vladna koalicija in za to tudi prevzela odgovornost, je še pojasnil Virant.
Poslanec Pozitivne Slovenije Roman Jakič ni najbolj prepričan, ali se bo politika uspela dogovoriti, niti ni prepričan, "ali je bila prestavitev odločanja o zakonih za mesec ali dva dobronamerna". Če je bil manever prestavitve glasovanja le v tem, da se ne glasuje o zaupnici, je namreč to po njegovem mnenju samo preložitev enega problema za dva meseca. Sicer pa ni optimističen, da bodo stranke dogovor dosegle, saj ne verjame tej vladi, zlasti pa ne predsedniku vlade. Občutek ima, "da Janša potrebuje neko kuliso parlamentarnih strank, za katero se lahko skrije".
Vodja poslancev SD Janko Veber je spomnil na opozorila SD, da postopek sprejemanja fiskalnega pravila brez izvedbenega zakona ni primeren in bi bila vezava zaupnice nanj neodgovorna, saj bi s tem povzročili politično krizo in poslabšali gospodarski položaj Slovenije.
Po oceni vodje poslanske skupine DeSUS Franca Jurše se je na četrtkovem sestanku "zgodil razum". Koalicija po njegovih besedah nosi del odgovornosti za stvari, ki jih lahko tudi sama sprejme, medtem ko opozicija nosi odgovornost za tiste, pri katerih mora sodelovati.
Vodja poslancev SLS Mihael Prevc je z dogovorom zadovoljen, saj je šlo za kompromisno rešitev. Vendarle pa Prevc upa, da to ni samo preložitev problema za določen čas in da se ne bodo septembra znašli pred istim problemom. Izpostavil pa je, da do septembra ne bodo stali križem rok.
Tudi po besedah vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina (NSi) je bil sprejet razumen dogovor. Prav tako so se po njegovih besedah pokazali znaki, da bi bilo lahko jeseni drugače. V SD so namreč pojasnili, da v primeru, da skupaj oblikujejo izvedbeni zakon, obstaja možnost za fiskalno pravilo.
Pahor previdno zadovoljen, Zver računa, da bo beseda bolj držala
Poslanec SD in kandidat na jesenskih predsedniških volitvah Borut Pahor odločitev o preložitvi odločanja glede fiskalnega pravila sprejema s "previdnim zadovoljstvom". Zadovoljen je, ker se je država izognila politični krizi, ki bi "bistveno vplivala na poslabšanje vseh parametrov življenja v Sloveniji". A po njegovih besedah se je v četrtek pokazalo, da v težkih razmerah sodelovanje vendarle prevlada nad političnim razkolom. Previden pa je zato, ker je v četrtek prišlo do preložitve odločanja o fiskalnem pravilu brez trdnih zagotovil, da bi bilo pravilo potrjeno v septembru.
Evropski poslanec ter kandidat SDS in NSi na predsedniških volitvah Milan Zver pa je izrazil upanje, da bodo finančni trgi pozitivno razumeli četrtkovo odločitev parlamentarnih strank. Prav tako upa, da bo v prihodnje "dana beseda bolj držala, kot je tista z začetka tega leta". Zver pričakuje, da bo jeseni drugače, saj se je v četrtek ena od opozicijskih strank, SD, "nekoliko omehčala in sprejela tudi zavezo, da bo jeseni konstruktivno sodelovala pri reševanju tega problema".
Ministrstvo za finance: Prisluhnili bomo pripombam in pobudam
Na ministrstvu za finance napovedujejo, da bodo poskušali v največji možni meri prisluhniti vsem pripombam in pobudam, danim s strani različnih deležnikov. Do 30. julija bodo predstavili čistopis predloga zakona in ga z namenom ponovne javne razprave in usklajevanja objavili na spletu.
Da bi dosegli čim širše soglasje, bo ministrstvo oblikovalo tudi usklajevalno delovno skupino, v katero bodo imenovani predstavniki vseh parlamentarnih strank. Besedilo zakona se bo sočasno usklajevalo tudi z ostalimi zainteresirani deležniki.
Predvideva se, da bo ministrstvo usklajen predlog pripravilo do 25. avgusta, zakon pa naj bi DZ nato obravnaval v sredini septembra.
Poslanci imajo tako za seboj mirnejši petek. Znova so potrdili noveli zakonov o kmetijskih zemljiščih in o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije, na kateri je državni svet izglasoval veto.
KOMENTARJI (485)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.