Po državnozborskih volitvah se predsednik stranke Gibanje Svobode Robert Golob ni obotavljal z začetkom koalicijskih pogajanj. S SD in Levico bi radi vlado sestavili do 3. junija, koalicijsko pogodbo pa bi lahko parafirali do konca tedna. Že danes naj bi bila znana končno število ministrstev in razdelitev resorjev, prav tako naj bi javnost seznanili z ministrski kandidati.
Vlado je sicer po volitvah najhitreje uspelo sestaviti Lojzetu Peterletu, ko je leta 1990 od začetka volitev do potrditve ministrov Demosove vlade v takratni skupščini minilo 34 dni. Hiter je bil tudi Janez Drnovšek, ki je po volitvah leta 1992 potreboval šest dni več. Je pa Drnovšek nato leta 1996 ministrsko ekipo potrdil 109 dni po izvedbi volitev; to je bilo tudi največ časa, potrebnega za sestavo vlade. Pri potrjevanju Drnovška za mandatarja mu je takrat na pomoč priskočil Ciril Pucko, ki mu je s prestopom iz SKD prinesel manjkajoči glas večine v DZ.
Glede na napovedi bo imela Golobova vlada več ministrstev kot vlada Janeza Janše. Čeprav za zdaj še ni znano, kakšno bo končno število ministrstev, bodo po Golobovih napovedih krepili področje podnebne politike, medgeneracijske solidarnosti, digitalizacije in regionalnega razvoja. A različno število ministrov ni nič nenavadnega. Vlade so se namreč doslej po številu ministrstev precej razlikovale. Največ doslej jih je bilo prav v prvi vladi, vladi Lojzeta Peterleta, in sicer 23, najmanj pa jih je imela Janševa deseta vlada, in sicer 12.
Ženske so običajno v manjšini
Različno je tudi število ministrov, saj lahko eno ministrstvo zaradi odstopov ali razrešitev v istem mandatu vodi več ministrov. Največ se jih je tako zvrstilo v Peterletovi vladi in vladi Boruta Pahorja.
Ženske so medtem pri sestavljanju vlad običajno v manjšini. Čeprav še ni bilo vlade brez ministrice, pa smo imeli tri vlade, v katerih je bila samo ena ženska. To so tretja vlada Janeza Drnovškova, vlada Andreja Bajuka in druga Janševa vlada. Največ žensk, kar 12 od skupaj 23 ministrov, je bilo medtem v vladi Mira Cerarja.
Ministri ministrske stolčke zasedli tudi večkrat
Večkrat se zgodi, da določen minister večkrat zasede ministrski stolček. Dimitrij Rupel je bil tako minister za zunanje zadeve kar šestkrat, nazadnje v prvi Janševi vladi, prej v vladah LDS, pa tudi v Demosovi vladi. Šestkrat je bil za ministra imenovan tudi nekdanji prvak DeSUS Karl Erjavec – trikrat je bil minister za zunanje zadeve, dvakrat za obrambo in enkrat za okolje. Začasno je vodil tudi ministrstvo za zdravje.
Janša je bil medtem trikrat premier in štirikrat minister za obrambo. Dejan Židan je bil trikrat imenovan za ministra za kmetijstvo. Trikrat sta bila za ministra, pristojnega za gospodarstvo, imenovana tudi Metod Dragonja in Zdravko Počivalšek. Tolikokrat je bil na ministrsko mesto imenovan tudi Božidar Voljč, ki je vselej vodil zdravstveni resor.
Slovenijo vodilo že 14 vlad in devet različnih premierjev
Od razglasitve samostojne Slovenije je državo sicer vodilo 14 vlad z devetimi različnimi premierji. Največkrat, štirikrat, jo je vodil Janez Drnovšek, ki je vladam predsedoval več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Največ vladnih koalicij je medtem tvorila stranka DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol.
Prvak SDS Janez Janša je bil za predsednika vlade potrjen trikrat, od tega je v celoti zaključil en štiriletni mandat. Enkrat je vodenje vlade predčasno zaključil, ko je bila v DZ s konstruktivno nezaupnico za predsednico vlade izvoljena Alenka Bratušek. V trenutnem mandatu pa je bil potrjen v DZ, potem ko je z mesta premierja odstopil Marjan Šarec. Janša je tako vladam predsedoval več kot sedem let.
Najkrajši čas je vlado vodil Andrej Bajuk, leta 2000 le 176 dni. Razmeroma kratka sta bila tudi mandata Marjana Šarca in Alenke Bratušek, oba sta vodila vlado po 547 dni.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.