Če so vladni predstavniki še minuli teden modro molčali, edino kar je pricurljalo v javnost je, da so lear jet odpeljali na servis v Nemčijo, smo uspeli izvedeti, da lahko neposodobljeno vladno letalo leti še dobro leto. Stroge bruseljske direktive med drugim zahtevajo, da morajo imeti tovrstna letala vgrajen poseben sistem proti trkom in tista letala, ki tega nimajo, s 1. januarjem ne morejo več leteti, razen če ne zaprosijo za podaljšanje roka za plovnost letala. Kar je naša vlada torej storila. To nam je potrdil tudi tiskovni predstavnik vlade Jernej Pavlin, na sedežu Eurocontrola v Bruslju pa so, po naših informacijah, vladi prošnjo že odobrili.

A to še ne pomeni, da bo vlada v lear jet tudi dejansko vlagala. Poteza je smiselna že zato, ker letalu s tem ohranijo vrednost in ga morda nato čimprej prodajo. Konkretno ponudbo pa za vlado že ima Adria Airways. Janez Krašnja pravi, da Adria sicer pozdravlja odločitev, da vlada namerava za potovanja svojih funkcionarjev koristiti predvsem redne linije, vendar so se pripravljeni pogovarjati tudi o sodelovanju, če bi vlada ugotovila, da potrebuje posebno letalo.

»Oživili bi projekt, ki smo ga ponudili že stari vladi. Gre pa za koristenje enega izmed naših Canadairov,« je razložil Krašnja.
Neuradno naj bi Adria svojega Canadaira ponudila za 3200 evrov za uro letenja, kar naj bi bilo po njihovih izračunih še vedno ugodneje od letnega vzdrževanja letala falcon.
Bivša vlada pa je letala pogosto najemala pri podjetju Gio, ki je v stoodstotni državni lasti. Savo Tatalovič, direktor podjetja, meni, da bi vlada morala zato letenje svojih funkcionarjev prepustiti njegovemu podjetju.
Najbolj nesmiselno, predvsem iz finančne plati, bi bilo najemati letala v tujini, saj je doma letal očitno dovolj.