To so napovedali potem, ko vlada ni umaknila predloga novele o sistemu plač v javnem sektorju, ki predvideva prepolovitev plačila nadurnega dela v zdravstvu.
Kot so danes opozorili v Fidesu, bodo imeli vladni ukrepi dolgoročne posledice, zato zdravnike opozarjajo, da jim morajo pravice iz dela postati samoumevne. Predvsem jih opozarjajo, da se se lahko odrečejo delu preko 48 ur tedensko.
V Fidesu so prepričani, da "politični poskus odvzema pravic ni vezan na gospodarsko krizo, pač pa na krizo vladajočih, ki si jemljejo trenutno situacijo kot priročen izgovor za lastne nezadostno premišljene odločitve". "Zdravniške halje so očitno sila priročne za gašenje požarov," ravnanje vlade komentirajo v Fidesu.
Zdravnike opozarjajo na njihove pravice
Zdravnike so tako začeli opozarjati na njihove pravice. Med drugim, da polni delovni čas znaša 40 ur na teden, delodajalec pa sme zaposlenega obremeniti še za dodatnih osem ur tedensko, poleg tega pa obstajajo tudi mesečne in letne omejitve števila nadur. Tako mora delodajalec za delovne obremenitve, daljše od 48 ur na teden, pridobiti izrecno pisno privoljenje zaposlenega.
V Fidesu pojasnjujejo tudi, da so posebej varovani tudi delavci, ki skrbijo za otroke. Tako zaposlenim, ki imajo otroka mlajšega od treh let, ni treba delati nadur ali ponoči, enako velja tudi, če živijo sami z otrokom do starosti sedem let, hudo bolnim otrokom ali prizadetim otrokom. Tudi za nadurno in nočno delo potrebuje delodajalec izrecno pisno privoljenje zaposlenega.
Delodajalec potrebuje izrecno pisno privoljenje tudi za delovni čas, ki traja nepretrgoma več kot 16 ur, v kar je všteto redno in nadurno delo skupaj, še pojasnjujejo v Fidesu. "Tudi če zdravnik poda takšno soglasje, pa lahko dela največ 32 ur nepretrgoma, sicer krši zakon o zdravstveni dejavnosti," opozarjajo svoje kolege zdravnike.
Navajajo še, da delodajalec potrebuje izrecno pisno privoljenje delavca tudi za delo v pripravljenosti. "Zdravniki, ki so soglasja podali, imajo pravico, da jih umaknejo oziroma podajo ustrezno nesoglasje, upoštevaje odpovedni rok, ki delodajalcu omogoča ustrezno reorganizacijo," so še zapisali na Fidesu.
Vlada je določila besedilo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. V predlog so vključene tudi določbe o znižanju položajnega dodatka in dodatkov za dežurstvo, ki s sindikati javnega sektorja niso usklajene.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.