Z dvigom plače bodo na boljšem ministri, državni sekretarji in ljudje v kabinetih, začasno zaposleni na zaupanje ministrov. Že kmalu po prvi seji nove vlade, je v skladu s svojo pristojnostjo premier Janez Janša določil plače svojim ministrom.
Te se gibajo med 62. in 64. plačnim razredom, Janša pa je za vse določil najvišji možni razred, in sicer 5200 evrov bruto na mesec. Podobna logika tudi pri državnih sekretarjih. Njihove plače so uvrščene med 59. in 61. plačni razred, vlada pa je v torek odločila, da bodo vsi v najvišjem razredu, kar na mesec nanese 4600 evrov bruto.
Za primerjavo so bili ministri med vlado Marjana Šarca z izjemo finančnega ministra Andreja Bertonclja uvrščeni v najnižji predvideni razred - 62. plačilni razred. Prav tako vsi državni sekretarji, ki so spadali v 59. razred. Za ministre to v bruto zneskih pomeni slabih 400 evrov razlike na mesec, kar je ravno toliko, kot po zadnjih podatkih znašajo mesečni socialni prispevki samostojnih podjetnikov.
"Verjetno se strinjate, da gre za delo v nevarnih in rizičnih razmerah tako kot za zdravnike in medicinske sestre," je dvig plače upravičil minister za javno upravo Boštjan Koritnik. Dvig plač sicer vlada napoveduje tudi za zdravnike in druge zaradi virusa ogrožene skupine in poklice.
Koritnik je dejal, da pripada zdravstvenim delavcem 65 odstotkov dodatka na plačo. "Tu ne gre za povišanje, gre za odločitev," je dejal in priznal, da tudi medijski delavci opravljajo rizično delo. "Teh osem odstotkov je, bi rekel, primerno. Absolutno," je še dodal.
Gospodarstveniki potezo vlade označujejo kot neprimerno in neodgovorno
Predsednik Združenja delodajalcev in direktor podjetja Boxmark, ki bo za državo pričelo izdelovati zaščitne maske, Marjan Trobiš je užaloščen, da se ministri raje kot z interventnimi zakoni za gospodarstvo in zaščito delovnih mest ukvarjajo z višanjem lastnih plač. "Neodgovorno je, da se trenutno ukvarjamo s tem, namesto, da bi interventne zakone pospešeno peljali naprej in temu primerno pomagali gospodarstvu," je še dejal.
Podobno tudi Branko Meh, predsednik obrtne zbornice, ki ne razume, kako lahko vlada v času, ko številni podjetniki trepetajo za svoj obstoj, najprej poskrbi zase. "Obrtniki in podjetniki ne vemo, kaj bo jutri z nami. Ne vemo, ali bomo še imeli podjetja ali ne," je povedal in dodal, da prav tako ne vedo ali bodo lahko še naprej zaposlovali in ali bodo sploh lahko izplačali plačo svojim zaposlenim. "V tem času to res ni primerno," je komentiral potezo vlade.
KOMENTARJI (937)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.