V SDH so nameravali o kupcu Abanke odločiti že prihodnji ponedeljek, a bi lahko prodajo zaustavile ovadbe proti svetu Banke Slovenije, ki je predvidel velikost sanacije bank. In ovadbe so vznemerile tudi premierja, ki se sprašuje, ali je vse potekalo tako kot je treba.
V Levici so premieru celo predlagali tožbo proti Komisiji, in sicer, kot je povedal Luka Mesec, "zaradi nedopustnih pristiskov komisije na vlado Republike Slovenije in Banko Slovenije". Levica je vlado pozvala, naj prodajo kot skupščina SDH "nemudoma ustavi". Ob tem naj od Evropske komisije zahteva razveljavitev zavez o prodaji, dopolni strategijo upravljanja kapitalskih naložb države z uvrstitvijo banke med strateške naložbe ter preuči možnosti za tožbo Evropske komisije na Sodišču EU zaradi pritiskov na vlado in Banko Slovenije pri izvajanju cenitev bančne luknje in zaradi vsiljevanja zavez o prodaji NLB, Nove KBM in Abanke.
Tudi pri SD so mnenja, da je morda potrebno potegniti zavoro. "Mislim, da čisto vsega v tej državi pa vendarle ni treba prodati," je povedal Matjaž Han. Pri SD se sankcij Bruslja ne bojijo in od Šarca pričakujejo sklic skupščine, na katere se bodo sami zavzeli za zaustavitev prodaje. Tudi v SMC vztrajajo pri stališču, da se nepotrebne prodaje državnega premoženja ne izvršijo.
Kar so dali jasno vedeti tudi že v prejšnjem mandatu, zaradi česar je strmoglavila končna cena NLB. Po nekaterih špekulacijah bi se abanka sicer trenutno lahko še prodala za 450 milijonov evrov. Najbolje naj bi kazalo ameriškemu skladu Apollo, ki je dober posel izpeljal že pri nakupu NKBM.
Medtem v DeSUS menijo, da država ne more kar tako ustaviti prodaje. "Težko je reči, naj premier zaustavi prodajo. Država je glede te banke sprejela neke zaveze in jih bo verjetno morala uresničiti," menijo.
Tako vprašanje, ali bo vlada razpravljala o tej temi in potegnila kakšno potezo, ostaja neodgovorjeno. Minister za finance Andrej Bertoncelj je namreč na vprašanje, ali bo vladi predlagal razpravo ali odločanje na to temo, odgovori, da "postopkov glede prodaje Abanke ne more komentirati".
Konec meseca se izteka rok
Rok za prodajo Abanke, ki ga je državi postavila Evropska komisija v zameno za odobritev državne pomoči, se bo konec meseca iztekel. SDH po neuradnih informacijah Financ od zainteresiranih kupcev 12. junija pričakuje usklajene pogodbe o nakupu s končnimi ponudbami, njihovo odpiranje in odločitev o izboru kupca pa sta predvidena za 17. junij, ko bodo zasedali nadzorniki SDH.
Ti lahko sami odločijo o tem, ali za banko sprejmejo ponudbo ali ne, kot se je to zgodilo ob lanski delni prodaji NLB. Lahko pa odločitev o tem prepustijo vladi, kot se je to zgodilo predlani ob prvem neuspešnem poskus prodaje NLB. Takrat vlada pod vodstvom Mira Cerarja (SMC) ni soglašala s postavljenim cenovnim razponom za delnico banke in je prodajo ustavila.
Neuradno naj bi ponudbe za Abanko oddale Nova KBM z njenim lastnikom, skladom Apollo, madžarska OTP, ki je v procesu nakupa SKB banke od francoske skupine Societe Generale, in srbska AIK banka, ki je prevzela Gorenjsko banko. Po najnovejših neuradnih informacijah nekaterih medijev naj bi bila najbližje ciljni črti Nova KBM.
Revidirana knjigovodska vrednost delnice Abanke je konec 2018 dosegla 38,63 evra, kar ob 15.100.000 delnicah predstavlja 583,3 milijona evrov kapitala. Analitiki so ob začetku prodajnih postopkov lansko jesen napovedali, da bi se cena za delnico lahko gibala v razponu 0,6 do 0,8 knjigovodske vrednosti, torej med 350 in 467 milijoni evrov, plus premija, ki jo v takšnih postopkih plača prevzemnik.
Kupec bo moral pred dokončno sklenitvijo posla pridobiti še dovoljenje regulatorjev trga, torej Evropske centralne banke in varuha konkurence.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.