Vladna odbora za državno ureditev in javne zadeve ter za gospodarstvo sta podprla predlog zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu, ki sta ga pripravili ministrstvo za okolje in prostor ter zunanje ministrstvo. Predlog zakona naj bi po pričakovanjih v četrtek obravnavala tudi vlada.
Predlog zakona o razglasitvi zaščitne ekološke cone in epikontinentalnem pasu ugotavlja, da je Slovenija naslednica sporazuma med SFRJ in Italijo o razmejitvi epikontinentalnega pasu iz leta 1968. Ker Slovenija ima epikontinentalni pas, ima po mnenju vlade tudi pravico in dolžnost zaščititi državne interese v tem pasu, in sicer z razglasitvijo zaščitne ekološke cone zunaj teritorialnih voda.
To je v zadnjem času aktualno zaradi lanske razglasitve hrvaške ekološko-ribolovne cone (ERC) in italijanske namere o razglasitvi ekološke cone. Kot je znano, se o tem že nekaj časa dogovarjata Italija in Hrvaška, ne da bi k pogovorom povabila Slovenije.
Morski prostori z Italijo so že razmejeni - teritorialno morje z Osimskimi sporazumi iz leta 1975, epikontinentalni pas in ekološka zaščitna cona pa s sporazumom med SFRJ in Italijo iz leta 1968, katerega naslednica je tudi Slovenija.
Pri bočni delimitaciji morskih pasov s Hrvaško pa bo treba upoštevati pravila mednarodnega prava, ki so zapisana tudi v t.i. jamajški konvenciji ZN. Do sklenitve tega sporazuma poteka začasna meja med Slovenijo in Hrvaško na vzporedniku 45 stopinj in 10 minut severne širine kot to določa Sporazum o obmejnem prometu in sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško (SOPS).
Na območju cone bodo ostale države uživale vse svobode preletov, polaganja kablov in cevovodov ter druge zakonite uporabe morja, kot jih zagotavlja mednarodno pravo. Določbe zakona ne urejajo ribolovnih aktivnostih.
Po pričakovanjih naj bi vlada poslala predlog zakona, ki ima po prvih odzivih strank veliko podporo, v državni zbor.