Koalicijske stranke se distancirajo od depeše o slovenskih medijih, ki jo je vlada naslovila na Svet Evrope, ki je nedavno kritiziral pritiske na medije v Sloveniji. V pismu je vlada Janeza Janše med drugim zapisala, da "večina slovenskih medijev izvira iz nekdanjega komunističnega režima", je prvi razkril spletni portal Necenzurirano.si.
Kot prvi so se odzvali v DeSUS in zapisali, da o pismu niso bili obveščeni ter da se od njega distancirajo. "V stranki DeSUS zagovarjamo svobodo medijev, zato obsojamo vsakršne pritiske nanje."
Tako predsednica stranke Aleksandra Pivec kot zdravstveni minister Tomaž Gantar sta za pismo izvedela iz medijev, Pivčeva pa napoveduje, da bo o vsebini pisma odprla tudi vprašanje znotraj koalicije.
"Slovenija se danes sooča s krizo, ki kliče po složnosti, zmernosti in preudarnosti vseh, ki lahko prispevajo k temu, da jo bomo obvladali," pravijo v SMC, kjer se prav tako želijo distancirati od vsebine depeše.
Da z depešo niso bili seznanjeni ter da bodo zahtevali dodatna pojasnila znotraj koalicije, vključno z vsebino in avtorstvom depeše, pravijo tudi v Novi Sloveniji. "Kakršnekoli grožnje novinarjem oz. medijem pa obsojamo, saj v demokratično družbo ne sodijo."
Levica poziva Logarja k odstopu
V opozicijski Levici so šli še korak dlje – zahtevajo odstop zunanjega ministra Anžeta Logarja "zaradi dikreditiranja slovenskih novinarjev v tujini"."Napadi na medije in diskreditacije novinarjev, ki niso po godu stranki SDS, so stalnica v našem političnem prostoru. Pa ne le novinarjev, vseh, ki si drznejo dvomiti v politiko SDS ter lik in delo Janeza Janše," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali: "V zadnjih dveh tednih so kar dvakrat zamenjali vodstvo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, pri čemer v drugo menjajo človeka, ki so ga sami nastavili, in to enostavno zato, ker si je drznil izraziti strokovno mnenje, ki ni bilo v skladu s partijsko linijo. In za SDS ni problem le Nacionalni inštitut za javno zdravje, lotili so se tudi Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Ker so mnenja WHO drugačna od stališč SDS, se je Janezu Janši včeraj zazdelo primerno, da kar prek Twitterja ukaže predsedniku WHO, naj odstopi."
Skupaj s strankami SD, LMŠ in SAB tako sklicujejo skupno nujno sejo odbora za kulturo in odbora za zunanjo politiko, saj "nikoli ne smemo sprejeti, da so diskreditacije novinarjev, stroke, opozicije, kulturnikov, napadi na medije, javna sramotenja, lansiranje lastnih medijev za dispečiranje lažnih novic, neprestano laganje, izkrivljanje resnice, zanikanje znanosti nekaj, kar naj bi bilo v demokratični družbi dopustno".
Kot je v izjavi za medije pred DZ opozoril poslanec LMŠ Nik Prebil, si noben minister, še najmanj pa zunanji, ne bi smel dovoliti, da takšni dokumenti "nosijo neko osebno ali strankarsko konotacijo". Gre za uradno stališče in to moramo jemati z vso resnostjo, je poudaril. V LMŠ pismo ocenjujejo kot skrajno nedopustno in neprimerno, obenem pa ruši tudi mednarodni ugled Slovenije. Prav tako pa je nedopustno vmešavanje politike v svobodno delo novinarjev in tega v demokraciji ne moremo dopustiti, je poudaril Prebil. Pri vladi je sicer po njegovi oceni opaziti paniko, ki vodi v "neustrezne ali celo nasprotujoče si politike", ki imajo v ozadju ideologijo stranke SDS.
Zunanje ministrstvo zanika, da bi pripravili depešo
Zunanje ministrstvo je zanikalo, da bi pripravili pismo, ki ga je slovenska vlada poslala Svetu Evrope kot odgovor na kritike o pritisku na novinarje v Sloveniji.
Kot poroča Delo, je vodja Urada vlade za komuniciranje (UKOM) Uroš Urbanija povedal, da po njegovem mnenju zunanji minister Anže Logar z vsebino depeše ni bil seznanjen, prav tako naj ne bi nič o tem vedeli premier Janez Janša niti koalicijski partnerji, čeprav gre za uradno stališče slovenske vlade.
Z MZZ pa so glede pisma oziroma depeše, ki so ga po navedbah portala Necenzurirano pripravili na zunanjem ministrstvu, sporočili, da je šlo za "pojasnilo, s katerim je Vlada RS v okviru svojih pristojnosti odgovorila na objavljen članek na portalu https://www.coe.int/en/web/media-freedom/home z dne 28. 3. 2020" in da ga niso pripravili na MZZ.
Je pa ministrstvo potrdilo, da je pojasnilo "skladno z uveljavljeno diplomatsko prakso posredovalo na Svet Evrope".
"Vlade držav članic Sveta Evrope imajo možnost, da na platformo Sveta Evrope posredujejo reakcije na objave o domnevnih kršitvah medijske svobode, ki jih prijavljajo bodisi posamezni novinarji bodisi stanovska združenja. Nekatere države na te zapise ne odgovarjajo, Slovenija se je v tem primeru odzvala," so dodali.
Stalno predstavništvo Slovenije pri SE v Strasbourgu je pismo SE posredovalo v torek in je v celoti objavljeno tudi na spletni strani te organizacije.
Društvo novinarjev: Vladna depeša blati ugled države in sramoti novinarstvo
Vsebina depeše o slovenskih medijih, ki jo je vlada poslala Svetu Evrope kot odgovor na opozorilo na platformi za zaščito novinarjev, nima zveze z realnostjo slovenskega medijskega trga, je Društvo novinarjev Slovenije zapisalo v sporočilu za javnost. Dodajajo, da je Slovenija že 30 let demokratična država z medijskim trgom, na katerem "prihaja do različnih anomalij", a ta kljub temu deluje v relativno normalnih okvirih. Poudarili so, da novinarji v Sloveniji svoj poklic opravljajo v skladu s profesionalnimi in etičnimi standardi ter popolnoma primerljivo s kolegi v zahodnih demokracijah. "Odklon od teh standardov predstavljajo prav mediji, ki so posredno ali neposredno povezani s SDS, ki jih izdatno financirajo madžarska podjetja in ki izvajajo sramotilne kampanje proti vsem, ki se s politiko SDS ne strinjajo, manipulirajo z dejstvi ter širijo nestrpnost do vseh drugačnih in drugače mislečih," so navedli.
V DNS so še zapisali, da slovenska vlada ne razume, da je novinarjem z zakonodajo zagotovljena uredniška avtonomija in da javni medij ni državni medij oziroma da država, pa čeprav je ustanoviteljica javnega medija, tam nima pravice urednikovati.
Spomnimo, da je vlada v pismu Svetu Evrope med drugim zapisala tudi, da bi morala biti pozornost Sveta usmerjena v širši kontekst medijskih razmer v Sloveniji, med katere šteje tudi "zgodovinska dejstva o razvoju medijskega trga v Sloveniji". "Večina najpomembnejših medijev izvira iz nekdanjega komunističnega režima. Celo v poznih devetdesetih letih so položaje urednikov zasedali nekateri nekdanji člani zloglasne tajne policije Udba."
KOMENTARJI (3368)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.