Leto dni po imenovanju vlade Boruta Pahorja javnomnenjske ankete kažejo, da je največja vladna stranka spet prehitela največjo opozicijsko. Kljub temu pa Slovenci ostajamo zelo kritični do dela koalicijske ekipe. Da je uspešna, namreč meni le 39 odstotkov anketirancev, skoraj 55 odstotkov pa se jih s tem ne strinja.
Podpora zrasla zaradi nogometnega navdušenja?
Prvo obletnico vladanja si bomo zapomnili predvsem po dveh ključnih dogodkih: po arbitražnem sporazumu s Hrvaško in po uvrstitvi Slovenije na svetovno nogometno prvenstvo. Vlada s tem sicer kljub šaljivemu sklepu o zmagi nima nič, je pa gotovo nekaj podpore prineslo doživeto navijanje in Pahorjevo čiščenje kopačk.
"Koristno je, da imate podporo, še bolj pa je pomembno, da jo razumete le kot dvig pričakovanj, da boste naredili nekaj dobrega za to državo,“ je ob tem dejal premier. Medtem pa se poslanec SDS Zvonko Černač z rezultati raziskave ne strinja: "Tista zadnja verodostojna raziskava so bile evropske volitve, kjer je SDS dobila skoraj 30 odstotkov glasov, Pahorjeva stranka pa okrog 18 odstotkov.“
Kljub temu pa številke tokrat kažejo drugače. Socialni demokrati so napredovali za sedem odstotnih točk in z 22,5 odstotka podpore po petih mesecih prehiteli SDS. Največja opozicijska stranka je medtem za malenkost padla. Danes bi jo namreč volilo 21,5 odstotka volivcev. Očitno vse močnejša je Jelinčičeva SNS, ki je z 8,5 odstotka podpore zasedla tretje mesto.
Rezultati drugih strank kažejo, da se moči v obeh političnih taborih delno prerazporejajo: SD je odvzela nekaj točk zaveznicama, Zaresu in LDS, DeSUS pa najverjetneje zaradi notranjih bojev izgublja.
Türk z boljšo oceno, Janša nazadoval
Pri politikih na prvem mestu ostaja predsednik države Danilo Türk, ki je tokrat dobil boljšo oceno kot prejšnji mesec. Drugi je minister za gospodarstvo Matej Lahovnik, poseben fenomen pa je Janez Potočnik, ki ga iz oddaljenega Bruslja komaj kaj vidimo in slišimo. Podpora je poskočila tudi ministru za zdravje Borutu Miklavčiču, ki so ga pred kratkim operirali, in tako je od prejšnjega meseca napredoval za dve mesti. Peto mesto je zasedla ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, ki, kot kaže, izgublja simpatije. Premier Pahor je sicer šele šesti, vendar pa je tudi on dobil višjo oceno kot zadnjič. Sedmi je Gregor Virant, Katarina Kresal se je povzpela na osmo mesto, ljubljanski župan Zoran Janković pa je po treh letih mandata izgubil nekaj podpore. Na desetem mestu je evropski poslanec Lojze Peterle. Prvak opozicije Janez Janša je padel za dve mesti in je štirinajsti.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.