Nova desnosredinska vlada Janeza Janše začenja z manj kot polovično podporo. Naklonjeno ji je 45 odstotkov (45,4 %) vprašanih, nasprotuje ji vsak tretji (34,3 %), vsak peti anketirani (20,3 %) je neopredeljen.
Med strankami po oblikovanju vlade Janševa SDS povečuje prednost. Če bi bile volitve danes, bi jo obkrožil vsak peti vprašani (20,0 %). Na drugem mestu stagnira Šarčeva LMŠ, ki bi prepričala 13 odstotkov vprašanih (13,2 %). Levica (8,8 %) in Socialni demokrati (7,3 %) rahlo pridobivajo, zgornji del lestvice pa zaključuje Nova Slovenija (3,8 %).
Sledita Slovenska nacionalna stranka (3,6 %) in stranka upokojencev (2,5 %). S političnega radarja z manj kot odstotkom podpore izginjata Počivalškova SMC in opozicijska SAB, lestvico pa zaključujejo SLS (1,8 %), Dobra država (1,2 %) in Zeleni (1,2 %).
In še največja stranka - neopredeljeni. Skoraj vsak peti ne ve, katero stranko bi izbral (18,9 %), vsak deseti (11,1 %) vprašani ne bi izbral nobene. Ostali niso želeli odgovoriti (2,0 %).
Med politiki je prvo mesto še vedno rezervirano za predsednika države Boruta Pahorja. Na drugem mestu je državljane ob izbruhu koronavirusa očitno prepričal zdaj že nekdanji zdravstveni minister Aleš Šabeder. Tretji je evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.
Sledita prvak LMŠ Marjan Šarec in stara-nova kmetijska ministrica Aleksandra Pivec, ki izgubljata podporo. Na sredini lestvice prav tako novi šef diplomacije Anže Logar.
Prvak SMC Zdravko Počivalšek je dvanajsti, za kar šest mest se je povzpel premier Janez Janša, tri pa je izgubil predsednik NSi Matej Tonin. Na repu razpredelnice pa koordinator Levice Luka Mesec, novi predsednik Državnega zbora Igor Zorčič in prvak SNS Zmago Jelinčič.
KOMENTARJI (996)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.