Če bi bile parlamentarne volitve jutri, bi največ podpore volivcev, 16,9-odstotka, tudi tokrat prejela največja koalicijska stranka SDS, ki je kljub padcu podpore za skoraj tri odstotne točke (novembra je namreč prejela 19,6 odstotka) še precej daleč pred ostalimi strankami. Samo januarja in maja je imela SDS slabši rezultat kot zdaj, poroča Delo.
Je pa večje pretrese zaznati na lestvici za njo, med strankami Koalicije ustavnega loka. Drugouvrščena po priljubljenosti je skoraj brez sprememb LMŠ z 10,1-odstotno podporo (novembra z 9,9-odstotno). Na tretje mesto se je prebila Levica, ki je podporo izboljšala za slabo odstotno točko (z 8,5-odstotne na 9,4-odstotno podporo). Novembra drugouvrščena SD pa je v mesecu dni izgubila kar štiri odstotne točke podpore in zdrsnila na četrto mesto (z 11,7-odstotne na 7,7-odstotno podporo).
Za koalicijsko stranko NSi bi v zadnjem mesecu glasovalo za poldrugi odstotek manj volivcev, njena podpora je bila tokrat 4,5-odstotna (novembra 5,9-odstotna).
Vrnitev predsednika Karla Erjavca za stranko DeSUS vsaj v tem mesecu še ni imela večjih posledic, saj trenutna podpora znaša 3,6 odstotka (v novembru pa je bila 3,9-odstotna).
Javnomnenjska podpora je zrasla stranki SAB, ki trenutno uživa 3,2-odstotno podporo (novembra 0,8-odstotno). Bolje kot pred mesecem dni kaže tudi SMC, a je slednja vseeno pri komaj odstotku podpore.
Seštevek podpore članicam vladne koalicije je 26 odstotkov (novembra 29,9), skupna podpora strankam levega pola pa 30,3 odstotka (novembra 30,9). Anketiranih, ki ne vedo, koga bi obkrožili na glasovnici, je 18,7 odstotka, kar 12,2 odstotka vprašanih pa ni prepričal nihče.
Vladi najnižja podpora doslej
Potem ko se je padanje ocene dela vlade novembra prvič ustavilo in se je krivulja obrnila navzgor, pa se je tokrat zasukala precej globoko navzdol. Vlada Janeza Janše še nikoli, odkar je marca prevzela mandat, ni dobila tako nizke ocene – 2,44 (novembra 2,78).
Najbolj se je povečal delež anketiranih, ki njeno delo ocenjujejo kot zelo negativno (z 20,7 na 32,9 odstotka), na drugi strani pa se je zmanjšal delež tistih, ki se jim zdi zelo pozitivno (s 15,2 na 10,3 odstotka).
Tudi državni zbor še ni dobil tako nizke ocene, odkar je na oblasti ta vladna garnitura.
Podpora najbolj padla Janši, najbolj zrasla Erjavcu
Na barometru priljubljenosti je na prvem mestu še vedno predsednik republike Borut Pahor, na drugem zdravstveni minister Tomaž Gantar, na tretjem pa minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Cigler Kralj. Sledita še minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec ter prvak stranke NSi in minister za obrambo Matej Tonin.
Ocena je najbolj zrasla staremu novemu predsedniku DeSUS-a Karlu Erjavcu, ki se je s tem odlepil z repa lestvice, je pa še vedno v zadnji četrtini, kjer mu delajo družbo predsednik vlade Janez Janša, z največjim padcem ocene v tem mesecu, minister za notranje zadeve Aleš Hojs in prvi mož kulturnega resorja Vasko Simoniti.
Med tistimi, ki so precej zdrsnili po lestvici, je tudi ministrica za izobraževanje Simona Kustec, ki je zasedla 12. mesto. Padec gre najverjetneje pripisati dolgotrajnemu šolanju na daljavo.
KOMENTARJI (809)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.