Slovenija

Vlade interpelacija ne zanima

Ljubljana, 03. 08. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Na političnem prizorišču še vedno odmeva vprašanje o tem kdaj bodo poslanci, če sploh bodo, obravnavali interpelacijo o delu vlade.

Vlada ni preveč zainteresirana za sklic seje (foto:
Vlada ni preveč zainteresirana za sklic seje (foto: FOTO: POP TV

Interpelacijo o delu in odgovornosti vlade Antona Ropa lahko poslanci obravnavajo zgolj na izredni seji, saj v tem mandatu ne bo več redne seje državnega zbora. Za sklic izredne seje poslanci potrebujejo 23 glasov, lahko pa jo skliče tudi vlada, čeprav zanjo ne kaže velikega interesa. Koalicija Slovenija za zdaj nima dovolj podpisov za sklica seje. Demokratski stranki in novi Sloveniji po naših izračunih manjkata dva podpisa poslancev.

ZLSD sprejema odgovornost za delovanje vlade, pravi Miran Potrč
ZLSD sprejema odgovornost za delovanje vlade, pravi Miran Potrč FOTO: POP TV

Manjkajoča glasova za sklic izredne seje pa je danes ponudil predsednik Slovenske ljudske stranke Janez Podobnik. "To bo za nas priložnost, da bomo lahko zelo jasno in nedvoumno ponovno predstavili stališča, ki smo jih kot vladna in nato stranka v opoziciji zastopali v tem mandatu. Ne vidim nobenih zadržkov, da bi nekaj manjkajočih glasov, če bodo manjkajoči, prispevali tudi poslanci Slovenske ljudske stranke. Mi smo trdno prepričani, da Slovenija potrebuje politične spremembe," je povedal Podobnik.

Sicer je k skupnemu nastopu tri sestrske stranke v času volilne kampanije za evropske volitve pozval že Hans-Gert Poettering, sicer vodja poslanske skupine Ljudske stranke, ki pravi "želimo si, da bi naši tukajšnji prijatelji postali najmočnejše stranke in tudi vodili vlado." V kontekstu Poetteringovih besed pa je mogoče razumeti tudi Janeza Podobnika. " Po mojem mnenju lahko ob programskih izhodiščih vse tri stranke iz Slovenije, ki so članice Evropske ljudske stranke prepričljivo nastopijo na letošnjih parlamentarnih volitvah in dobijo tudi zaupanje ljudstva. Predpogoj za ta uspeh pa je tudi prepričljiva in uspešna Ljudska stranka," je še dodal Podobnik.

Ali Bo izredna seja manifestacija nastopa bodoče koalicije, ki naj bi se združila v okviru Zbora Za republiko bomo videli morda že konec avgusta oziroma septembra v času predvolilne kampanije za parlamentarne volitve.

ZLSD ni za interpelacijo pred volitvami

V nasprotju s Potrčem, Janša meni, da v Sloveniji nimamo veljavnega volilnega sistema
V nasprotju s Potrčem, Janša meni, da v Sloveniji nimamo veljavnega volilnega sistema FOTO: POP TV

ZLSD sprejema polno odgovornost za delovanje vladne koalicije v preteklem mandatu. Prepričana je, da je s svojim delovanjem prispevala k uspehom dela vlade, predvsem pa je uspela zagotoviti stabilnost njenega delovanja, je dejal vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč in poudaril, da je ZLSD na jesenske državnozborske volitve dobro pripravljena. Tudi Potrč se strinja z oceno, da je vložena interpelacije koalicije Slovenija zoper delo vlade izrazit poskus predvolilne aktivnosti, skupna ocena vladne koalicije pa je, naj vlada na očitke iz interpelacije čim prej odgovori, v ZLSD pa tudi ne nameravajo iskati možnosti za preprečitev razprave v državnem zboru.

Kako dobro svoje delo opravlja vladajoča stran? (foto: Dare Čekeliš)
Kako dobro svoje delo opravlja vladajoča stran? (foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

"ZLSD na jesenskih državnozborskih volitvah pričakuje izboljšanje volilnega rezultata izpred štirih letin ter oblikovanje vladne koalicije, v kateri bodo poudarjene levosredinske in socialdemokratske prvine politike. Želijo delovati v uravnoteženih, stabilnih političnih razmerah, upajo pa tudi, da značilnost politike prihodnjega mandata ne bi bili ponovno polarizacija in politizacija," pravi Potrč. Zato želijo sodelovanje vseh za zagotavljanje hitrejšega razvoja Slovenije. ZLSD si tako kot cilj prihodnjega mandata želi sodelovanje in partnerstvo, da bi se uveljavljale socialdemokratske vrednote, kot so enake možnosti, višja kakovost življenja, solidarnost, socialna povezanost in socialno partnerstvo.

Prvak Slovenske ljudske stranke Janez Podobnik verjame v zmago
Prvak Slovenske ljudske stranke Janez Podobnik verjame v zmago FOTO: POP TV

Normalno in prav bi bilo, da se v predvolilnem času pogovarjamo predvsem o programih, pravi Potrč. V zvezi z vloženo interpelacijo pa je dejal, da na pamet iztrgani in prikazani podatki nimajo zveze z realnostjo. V zadnjih štirih letih je bil ves svet soočen z gospodarsko stagnacijo, kar seveda vpliva tudi na Slovenijo. Kljub vsemu je Potrč zadovoljen zaradi enotnih komentarjev, da gre pri potezi koalicije Slovenija za izrazit poskus predvolilne aktivnosti. Čeprav v ZLSD ne bodo nasprotovali sklicu izrednega zasedanja v državnem zboru, pa menijo, da bi bilo bolj normalno, da se interpelacija pred volitvami ne bi opravljala. A to je logično nadaljevanje napetosti, ki kaže, da razmere niso normalne, meni Potrč.

Hans-Gert Poettering, vodja poslanske skupine Ljudske stranke
Hans-Gert Poettering, vodja poslanske skupine Ljudske stranke FOTO: POP TV

Vodja poslanske skupine združene liste se je odzval tudi na nekatere očitke, ki jih je izrekel predsednik SDS Janez Janša. Ta je denimo zatrdil, da v Sloveniji v letu 2000 nismo imeli veljavnega volilnega sistema. "Če ga nismo imeli tedaj, ga tudi sedaj nimamo," opozarja Potrč in dodaja, da "sedanji volilni sistem je veljaven in govoriti, da ga nimamo, je element ustvarjanja vzdušja izrednih razmer." Miran Potrč je na današnji novinarski konferenci predstavil tudi stališče ZLSD do predloga po povišanju starosti za upokojevanje. "Ob tem, ko se šele peto leto izvaja dobro začrtana pokojninska reforma, ni nobenega razloga, da bi začenjali kakršno koli resno razpravo o nadaljnjih spremembah pokojninskega sistema."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10