Vlada je na današnji seji sprejela izhodišča za pogajanja o stavkovnih zahtevah reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, ki jih je pripravila posebna vladna pogajalska skupina za razrešitev stavkovnih zahtev reprezentativnih sindikatov, so sporočili z vlade.
Kot dodajajo, se je vlada seznanila z opredelitvijo resorno pristojnih ministrstev do stavkovnih zahtev, ki se neposredno ne nanašajo na povišanje plač in drugih prejemkov zaposlenih. Vlada je hkrati resorno pristojna ministrstva pooblastila, da začnejo s pogajanji o stavkovnih in drugih zahtevah iz njihove pristojnosti, ki se neposredno ne nanašajo na povišanje plač in drugih prejemkov zaposlenih, po predhodni uskladitvi pogajalskih izhodišč v okviru posebne vladne pogajalske skupine.
Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so naložili, da do 22. januarja posreduje pristojnim ministrstvom in vladnim službam usmeritve za ravnanje v času stavke ter v sodelovanju z drugimi ministrstvi pripravi predlog odgovora na stavkovne zahteve v zvezi z upokojevanjem in obveznim dodatnim pokojninskim zavarovanjem.
Pri ločenih pogajanjih vztraja Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, ki je začetek stavke napovedal za 14. februar. Sindikat vztraja, da se mora del dobičkov preliti v plače zaposlenih v zasebnem in javnem sektorju, saj so delavci in delavke odločilno prispevali k visoki gospodarski rasti.
Prav tako sta poziv k ločenim pogajanjem na vladno stran naslovila Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije in Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije, ki začetek stavkovnih aktivnosti napovedujeta za 13. februar.
Dan prej naj bi začeli stavkati policisti. Do enodnevne opozorilne stavke, ki jo je napovedalo več sindikatov iz pogajalske skupine pod vodstvom Jakoba Počivavška pa je še manj kot teden dni. Hkrati s stavko 24. januarja sindikati napovedujejo tudi protestni shod pred vlado.
Vlada bo verjetno danes obravnavala tudi predlog novele zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Koalicija naj bi se o noveli uskladila, z njo pa naj bi izboljšali protikorupcijski pravni okvir ter ustvarila pogoje in okoliščine, s katerimi bi protikorupcijski komisiji omogočila učinkovitejše delo.
Sindikatom se bo na stavki 24. januarja pridružil tudi Sindikat veterinarjev Slovenije, ki je danes opozoril na hudo kadrovsko stisko. Sindikat carinikov Slovenije je ponovno opomnil, da imajo zaradi specifike dela tudi posebne zahteve. Ker ne smejo stavkati, pa bodo svoje nezadovoljstvo v Sindikatu ministrstva za obrambo izrazili s protestom.
Sindikati, ki zastopajo zaposlene v državnih organih, se v okviru pogajalske skupine zelo težko pogovarjajo zaradi specifik njihovega dela, je pojasnil predsednik Sindikata carinikov Slovenije Dušan Pečnik. Zato so ob skupnih stavkovnih zahtevah sindikatov, ki so za 24. januar napovedali stavko, oblikovali tudi nekatere posebne zahteve za vse zaposlene na finančni upravi.
Cariniki bodo 24. januarja opozorilno stavkali na delovnih mestih. Za njihovo stavko veljajo določene omejitve, nujna dela morajo biti opravljena tudi v času stavke. Po Pečnikovih besedah bodo cariniki opravljali temeljitejše nadzore na mejnih prehodih, kar lahko povzroča tudi probleme pri prevoznikih. "Če cariniki razložijo cel tovornjak, lahko traja tudi en dan," je opozoril.
Tudi stavka sindikata veterinarjev, ki se med drugim spopadajo s kadrovsko stisko, je omejena z določili zakona o veterinarskih merilih skladnosti. Za zagotavljanje normalnega poteka dela, izpolnjevanja vseh obveznosti in kakovostnega nadzora, bi potrebovali tri dodatne veterinarje v vsaki od desetih območnih enot uprave za varno hrano.
Kot je pojasnila predsednica Sindikata veterinarjev Slovenije Nataša Ajdič, bodo na dan stavke izvajali nujne ukrepe v primeru izbruha posebnih bolezni in nujne ukrepe za zaščito živali, na primer pri sumu kaznivega dejanja mučenja živali, ostalih del pa ne bodo opravljali.
V veterinarskem sindikatu so ocenili, da enodnevna stavka ne bo predstavljala večje materialne škode, saj bodo na primer v klavnicah prestavili klavni dan. Obseg dela bo tako povečan dan pred in po stavki, prestavilo se bo tudi izdajanje veterinarskih izvoznih spričeval. "Ob ponovitvi stavke ocenjujmo, da v roku treh dni ohromimo gospodarstvo. V trgovinah ne bo mesa in živil živalskega izvora," je še opozorila Ajdičeva.
Sindikat ministrstva za obrambo zaradi zakonskih omejitev stavke ne more napovedati, je spomnil predsednik sindikata Darko Milenkovič. Zato so ministrico za obrambo Andrejo Katič ponovno pozvali, naj z ustreznimi ukrepi zagotovi prost dan vsem, ki bi se 24. januarja želeli udeležiti protestnega shoda pred vlado.
Opozoril je, da niso zadovoljni z lanskoletnimi "enostranskimi posegi, ki so povzročili nove anomalije in nesorazmerja v Slovenski vojski". S skupnimi zahtevami sindikatov za urejanje normativnega dela, s katerimi "želijo urediti zadeve, ki jih primerljivi poklici državne uprave že imajo, zlasti policisti v njihovi kolektivni pogodbi".
V sindikatih so kritični do vlade, predvsem do koalicijske SMC, ki po njihovem mnenju "zna in zmore prisluhniti zgolj tistim poklicnim skupinam, ki jih zastopajo ministri iz vrst SMC". Prav tako vlado pozivajo, da se o specifičnih zahtevah pričnejo pogajati ločeno, tako kot to počnejo s šolskim sindikatom Sviz.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.