Očitke predsednika komisije DZ za nadzor javnih financ Milana Petka o neodzivnosti premierja in vlade na sklepe komisije je kabinet predsednika vlade zavrnil kot neutemeljene.
Kot so poudarili, poziv računskega sodišča po mnenju vladne službe za zakonodajo razrešitev okoljskega ministra odpira vrsto ustavno-pravnih dilem in vprašanj, na katera je pred kakršnokoli odločitvijo potrebno odgovoriti. To mnenje med drugim tudi pravi, da računsko sodišče ne more posegati v ustavno razmerje med zakonodajno in izvršno vejo oblasti. Zato je premier sodišče zaprosil, da preuči to mnenje in ga s svojimi stališči tudi seznani.
Janša odločitve o pozivu računskega sodišča ne bo sprejel, dokler ustavno-pravne dileme, ki jih navaja pravna stroka, ne bodo razrešene in na mizi ne bo imel kolikor toliko enotnega mnenja pravnih institucij, kako v tem primeru ravnati.
"Ko bodo torej izpolnjeni ti pogoji in bo predsednik vlade odločitev tudi sprejel, bo o tem najprej seznanil računsko sodišče. Iz tega razloga komisija za nadzor javnih financ do danes še ni mogla biti seznanjena o odločitvi predsednika vlade, saj ta še ni bila sprejeta. Zato besede poslanca Milana Petka o neodzivnosti vlade in predsednika vlade odločno zavračamo," so zapisali v sporočilu.
'Ignorirajo komisijo'
Petek je namreč danes opozoril na neodzivnost vlade, premierja in nekaterih ministrstev na sprejete sklepe komisije. Posebej je opozoril na primere prodaje državnega deleža v Mercatorju, zahtevo za razrešitev okoljskega ministra Janeza Podobnika, prodajo deleža NKBM in prodajo večinskega deleža v Siju.
Kot je dejal Petek, vlada, premier, posamezni ministri in tudi vodstvi Slovenske odškodninske družbe (Sod) in Kapitalske družbe (Kad) ignorirajo pozive komisije, ki opravlja nadzorno funkcijo nad porabo javnih sredstev.
V primeru Mercator je opozoril na predlog komisije vladi, da zaradi ugotovitve računskega sodišča, da obstaja tveganje, da Kad in Sod nista iztržila najvišje kupnine za delnice Mercatorja, zamenja prva moža obeh paradržavnih skladov, Tomaža Toplaka in Marka Pogačnika. To je komisija sprejela sredi decembra, vlado pa pozvala, da odgovori v 30 dneh, a tega doslej še ni storila, je dejal.
Neodzivnost Janeza Janše
Poslanec LDS je opozoril tudi na po njegovem mnenju neodzivnost premierja Janeza Janše v primeru zahteve računskega sodišča za razrešitev okoljskega ministra Janeza Podobnika, ki ga je podprla tudi komisija, in na neodzivnost ministrstva za finance pri dostavi nekaterih dokumentov, povezanih s prodajo delnic Nove Kreditne banke Maribor (NKBM). Rok za dostavo je potekel konec januarja, finančno ministrstvo pa jih še ni dostavilo, je poudaril Petek.
Kot primer neodzivnosti in ignorance komisije je navedel tudi zamujanje pri dostavi dokumentov s strani ministrstva za gospodarstvo v primeru prodaje Slovenske industrije jekla (Sij). Komisija je namreč sredi januarja zahtevala, da ji ministrstvo dostavi dokumentacijo glede prodaje Sija, z ministrstva pa so komisiji sredi februarja sporočili, da je gradivo precej obsežno, in ga zato niso posredovali.
Ministrstvo predalo dokumentacijo
Na Ministrstvu za gospodarstvo poudarjajo, da so komisiji že 15. januarja letos predali gradiva iz postopka prodaje Slovenske industrije jekla (SIJ). To so: prodajna pogodba s prilogami, cenitveno poročilo, ki navaja zgornjo, spodnjo in srednjo vrednost delnice SIJ in vse zavezujoče ponudbe, ki so prispele v času zbiranja ponudb. Na ministrstvu očitke o zamujanju predaje dokumentacije zavračajo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.