Kot je včeraj v oddaji 24UR ZVEČER razkril podjetnik Sandi Češko, je tudi on dobil dobavitelja iz Kitajske za nakup in dobavo zaščitnih mask. A ga je, kot je povedal, vlada prosila, naj sam uvozi te maske, ker da država tega ne more storiti. Ker se Češko z maskami ne ukvarja in ne more preverjati kakovosti opreme, je vlado povezal s slovenskim podjetjem, ki se s tem ukvarja, kar seveda pomeni veliko izgubo časa.
"Poklical sem svoje poslovne kontakte na Kitajskem in ugotovil, da eden od mojih dobaviteljev izdela več kot milijon mask dnevno," je povedal Sandi Češko, ki se vsako leto uvrsti na lestvico najbogatejših Slovencev. Zagotovil mu je, da bo lahko Slovenijo uvrstil na prioritetno listo in da bo lahko takoj izdelal maske za potrebe Slovenije. O tem je takoj obvestil vlado, bili so zelo odzivni. Nato se je zataknilo. "Presenetil pa me je odziv vlade, ko me je vlada prosila, če sem lahko jaz uvoznik, ker vlada ne more biti uvoznik. Sam nisem usposobljen za preverjanje kvalitete medicinske opreme," pove podjetnik.
Zato je prosil ljubljansko podjetje Salus, ki se ukvarja z uvozom medicinske opreme, da bi oni prevzeli to pošiljko. Češko je Salus povezal z vlado in potem se je iz posla umaknil. Poklicali smo v podjetje Salus, kjer so nam pisno odgovorili: "Zaradi že preverjene zanesljivosti blaga in poslovnega partnerja ter ustaljenih poslovnih praks smo zaščitno opremo tako naročili od naših stalnih proizvajalcev/dobaviteljev. V prihodnje pa ne izključujemo možnosti vzpostavitve stika tudi s proizvajalcem, katerega kontakt je priskrbel g. Češko."
Kar pomeni, da v tem trenutku tega posla, ki ga je ponudil Češko, ni. A menda je še kar nekaj podobnih primerov, ko so posamezniki sami izkoristili svoje veze na Kitajskem in vladi ponudili kontakte in tudi konkretne ponudbe. Odziva pristojnega ministrstva ni bilo.
Vesel: Smernice EU so, naj se v času epidemije sklepajo pogodbe neposredno pri dobaviteljih
Ali je torej res, da vlada, torej država, ne more biti uvoznik, smo vprašali predsednika Računskega sodišča, Tomaža Vesela: "To stališče, ki smo ga zasledili v zadnjih dneh, ne drži, tako na evropski ravni kot na ravni slovenskih predpisov, takšne neposredne omejitve ni. Moram reči, da nas je tudi precej začudilo, zakaj takšno stališče, morda iz pragmatičnih razlogov, da se podpre slovenska podjetja, to velja tudi za druge dobave Zavoda za blagovne rezerve. Ampak takšne zakonodaje, ki bi prepovedovala sklepanje posla s tujimi dobavitelji, ni. Smernice Evropske unije so celo, naj se v času epidemije covid-19 sklepajo pogodbe neposredno pri dobaviteljih."
Nad posli nabave bodo uvedli revizijo, a bodo upoštevali, da gre za obdobje krize: "Glede na nivo zahtevnosti situacije, moram reči, da nas to precej zanima, ker bodo finančne posledice vseh teh in drugih nabav tako velike, da se jim enostavno ne bomo mogli izogniti," pove Vesel.
Danes naj bi se tudi iztekel 24-urni rok, ki ga je dalo podjetje Alibaba, da se vlada odloči, ali bo kupila na Kitajskem rezerviranih nekaj milijonov kosov zaščitne opreme. Ministrstvu za gospodarstvo smo poslali več vprašanj, a smo odgovore, kakor tudi izjavo ministra Zdravka Počivalška, ki je imel ves dan sestanke in srečanja, čakali zaman.
Ta teden bo dostavljenih 680.000 mask
Medtem pa, kot smo pred kratkim v naši oddaji že razkrili, so v Sloveniji milijonske posle dobila tudi podjetja, ki z medicinsko opremo nimajo nobenih izkušenj. Šele na tretjem mestu po vrednosti sklenjenega posla z državo je GenePlanet, ki se že leta ukvarja z nabavo medicinske opreme, in ki je včeraj tako dostavilo več milijonov opreme z letalom iz Kitajske. Od tega naj bi Civilna zaščita dobila 350.000 kirurških mask.
"No, v tem trenutku bom rekel, da oprema prihaja kar redno, tudi delimo jo redno," pove poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan. Današnji posnetki iz Roj kažejo, kako so v vrsti čakali razni predstavniki domov za starejše, bolnic, zavodov. Vsi so čakali zaščitno opremo. "Še vedno je na prvem mestu zdravstvo z vsemi podizvajalci, nekaj opreme smo včeraj in danes razdelili na ministrstva in ključno infrastrukturo in v petek smo poslali malo večjo pošiljko na naše izpostave, na občine," pove Šestan.
Pri kirurških maskah velja pravilo, da polovico pošiljke razdelijo v zdravstvu, preostalo polovico pa med vse ostale: "V kratkem pričakujemo kar nekaj velikih pošiljk, ko bo prva pošiljka iz katere koli pogodbe prispela v Slovenijo, bomo pogodbo tudi razkrili in vas seznanili z vsemi okoliščinami," je včeraj dejal uradni govorec vlade Jelko Kacin.
Kar se tiče domače proizvodnje mask, bo že ta teden dostavljenih 680.000 mask za enkratno in večkratno uporabo.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.