V primeru neuveljavitve novega pokojninskega zakona se bo namreč nadaljevala že ugotovljena protiustavnost veljavnega zakona, so sporočili z urada vlade za komuniciranje.
Vlada opozarja, da je ustavno sodišče z dvema odločbama že ugotovilo protiustavnost veljavnega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Nadalje meni, da ohranjanje obstoječe zakonodaje posega v pravice do socialne varnosti in pravico do pokojnine iz 50. člena ustave. Po njenem opozorilu pa bi bilo kršeno tudi načelo pravne varnosti oziroma načelo varstva zaupanja v pravo, če zaradi odložitve uveljavitve ali zaradi zavrnitve novega zakona na referendumu ne bi bila urejena daljša prehodna obdobja.
Podaljšanje delovne aktivnosti za tri leta do leta 2021 ne pomeni odstopa od enakega obravnavanja zavarovancev, ampak bremena nalaga enakomerno. To je razvidno iz izračunov ekonomske fakultete, ki kažejo, da bodo tako moški kot tudi ženske pri podaljšanju aktivnosti za tri leta uživali pokojnine približno enako dolgo, navaja vlada.
Pri presoji načinov doseganja vzdržnosti pokojninskega sistema je po mnenju vlade nujno upoštevati tudi fiskalne omejitve, ki jih državam članicam nalaga pogodba o Evropski uniji. Države članice EU niso omejene samo z lastno presojo vzdržnosti javnih financ, ampak tudi s kriteriji, določenimi na ravni EU, ki med drugim določajo najvišji dolg države na 60 odstotkov BDP.
"Dolgoročne napovedi glede na predvideno porabo proračunskih sredstev za pokojninsko zavarovanje so za Slovenijo tako negativne, da so potrebne takojšnje spremembe, sicer bo dolg skokovito narasel," navaja vlada.
Zaradi negativnih demografskih trendov Slovenija brez pokojninske reforme ne bo sposobna izpolnjevati svojih obveznosti do prihodnjih generacij upokojencev. To pomeni, da ne bo mogoče izpolnjevati obveznosti iz 2. člena ustave, po katerem je Slovenija socialna država, hkrati pa to tudi pomeni, da ne bo mogla izpolnjevati maastrichtskih kriterijev, opozarjajo.
Sindikati so v četrtek že začeli zbirati 40.000 podpisov za zahtevo za razpis referenduma o pokojninski reformi, ki jo je državni zbor po vetu državnega sveta potrdil 23. decembra. Menijo, da delavci ne bodo mogli izpolniti pogojev za starostno upokojitev brez odbitkov, kot jih postavlja reforma.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.