Registrske nalepke naj bi ukinili tudi zato, ker nobena direktiva EU ne zahteva tovrstnih nalepk, kar pomeni, da je nepotrebna in predstavlja dodatno oviro in strošek za državljane. Po določbah zakona o varnostni cestnega prometa je nalepka pomenila samo dokazilo o registriranosti vozila in je še ni bilo treba lepiti na avtomobile.
Nalepka je bila uzakonjena leta 1998, na stekla pa smo jo začeli lepiti decembra 2001.Nekdanji notranji minister Rado Bohinc je avgusta 2001 predlagal vladi odlok, s katerim so nalepko vnesli med dokumente zaupne narave, zaradi česar je lahko ministrstvo kar samo, po tajnem postopku brez javnega razpisa, izbralo izvajalca za izdelavo nalepk.
Novembra 2001 je Bohinc podpisal pogodbo o izdelavi registracijskih nalepk s podjetjema Mirage in Cetis, proizvajalca pa sta nalepke začela prodajati 1. decembra 2001. Pogodba velja do leta 2006, kar pomeni, da bo predčasna ukinitev nalepk državi povzročila nove stroške.
Bosta Mirage in Cetis zahtevala odškodnino?
V podjetjih Mirage in Cetis za zdaj ne želijo podrobno komentirati, kako bodo ukrepali, če bo notranje ministrstvo predčasno prekinilo pogodbo za izdelavo nalepk, ki sicer velja še prihodnje leto.
Direktor Cetisa Drago Polak pravi, da je pač naročnik tisti, ki odloča; tako kot direktor Miraga pa pričakuje, da se bo čimprej sestal s predstavniki notranjega ministrstva. "To ni prvi posel, ki ga bomo izgubili – če bo temu tako," pravi Polak. "Naša odločitev je, da si nekih sodnih sporov z naročnikom, kot je država, ne bi mogli privoščiti."
Bivši notranji minister Bohinc, ki je podpisal pogodbo o izdelavi nalepk, ni želel pred kamero.
Bivši generalni sekretar vlade Mirko Bandelj, ki naj bi po mnenju nekaterih v preteklosti nalepke zagovarjal zaradi lastnih interesov, pa trdi, da nikoli ni videl nobene pogodbe in da nalepke pač niso bile njegova ideja. Je pa Bandelj, še kot notranji minister s podjetjem Mirage podpisal pomemben posel za izdelavo osebnih izkaznic.
"Ker ministrstvo za notranje zadeve ni svojega dela opravilo, lahko danes reče, da je to zgrešen projekt, ampak se je potem treba vprašati, zakaj so ti isti ljudje v bistvu ta projekt vpeljali," zadevo komentira Bandelj in dodaja, da gre za čisto 'farbanje ljudi', saj naj bi po njegovih besedah na koncu vse skupaj davkoplačevalce stalo še več, posebej če bo država morala plačati odškodnine. Kot je znano, sta bili podjetji Mirage in Cetis sta izbrani brez javnega razpisa. V Miragu pred kamero ne dajejo izjav. Zadeva pa zna biti še zanimiva, saj je Mirko Bandelj v izjavi za 24UR dejal, da je pripravljen kot odvetnik tudi zastonj zastopati tiste, ki bi bili z vladno odločitvijo, če bo v državnem zboru potrjena, oškodovani.
Po besedah notranjega ministra Mateja naj bi zadevo podrobno proučili - meni pa, da je pogodba z Mirageom skrajno nenavadna oziroma čudna.