Vlada je na današnji dopisni seji sprejela namero o povečanju obsega sodelovanja Slovenije v misiji Evropske unije za usposabljanje oboroženih sil Malija, določenega s sklepom vlade 6. februarja 2013. V misijo se tako lahko napoti do deset pripadnikov Slovenske vojske, z možnostjo rotacij, so sporočili z vlade.
Vlada bo o nameri seznanila Odbor za obrambo in Odbor za zunanjo politiko Državnega zbora. Ministrstvi za obrambo in za zunanje zadeve pa bosta izvedli ustrezne postopke za realizacijo današnje odločitve vlade.
Odgovor na prošnjo za pomoč
Na vladi so pojasnili, da so bile članice EU po napadih na Francijo zaprošene za pomoč Franciji v skladu s sedmo točko 42. člena pogodbe o EU. Na podlagi te določbe je Francija prosila za bilateralno pomoč pri sodelovanju v vojaških operacijah proti Islamski državi (IS) oziroma za podporo v drugih mednarodnih operacijah in misijah, v katerih Francija sodeluje. ''Francoske oborožene sile so namreč zaradi izvajanja protiterorističnih operacij na domačem ozemlju ter v Siriji in Iraku polno mobilizirane in angažirane, zato so zaprosile druge članice EU, da naj v duhu evropske solidarnosti po svojih močeh prispevajo k zagotavljanju skupne varnosti vseh državljanov EU.''
Slovenija je, tako kot vse druge članice EU, v duhu evropske politične solidarnosti podprla aktiviranje sedme točke 42. člena pogodbe o Evropski uniji, ki med drugim določa, ''da so, v primeru, da je katera izmed članic žrtev oboroženega napada na svoje ozemlje, druge države članice EU napadeni državi dolžne v skladu z 51. členom Ustanovne listine Združenih narodov (OZN) zagotoviti pomoč in podporo z vsemi sredstvi, s katerimi razpolagajo''.
V skladu s tem je Francija 19. novembra nato uradno zaprosila Slovenijo za konkretno podporo in pomoč, ''in sicer med drugim predvsem v obliki okrepitve sodelovanja, v kateri izmed mednarodnih operacij in misij OZN in EU, v katerih sodeluje Francija, poleg tega pa tudi za podporo na področju logistike in sodelovanja pri izmenjavi obveščevalnih podatkov''.
Tako se je naša vlada odločila, da pomaga v misiji Mali. Slovenija sicer je že od začetka leta 2013 v EUTM Mali prisotna s tremi pripadniki Slovenske vojske, ''ki uspešno sodelujejo pri usposabljanju enot malijskih oboroženih sil na bataljonski ravni skladno z Resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov 2085/13''.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.