Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je danes dejal, da se je vlada odločila za en mesec podaljšati obstoječo uredbo o oblikovanju cen za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo. V tem času bo preučila vpliv sprostitve cen na proračun, nato pa odločila, ali bo izvedla naslednji korak - liberalizacijo cen na avtocestnem križu.
Kot je na novinarski konferenci po seji vlade v Ljubljani pojasnil Počivalšek, bodo v tem času, ko je uredba podaljšana, torej do 9. julija, naftni trgovci nadgradili obveščanje kupcev o cenah goriv. "Želimo priti do enostavnega funkcionalnega sistema dostopa o podatkih za cene goriv za vse," je dodal.
Vlada je danes naložila ministrstvoma za finance ter za gospodarski razvoj in tehnologijo, da do 1. julija pripravita skupno analizo o javnofinančnih učinkih postopne liberalizacije cen naftnih derivatov, ki se prodajajo na bencinskih servisih na servisnih prometnih površinah avtocest in hitrih cest.
Počivalšek je danes ocenil, da v tem času za 100-oktanski bencin ni bilo nobene podražitve iz naslova deregulacije, spremembe cene so se zgodile le na podlagi osnovnih cen goriv.
Ob tem je spomnil, da je Slovenija edina od 28 držav EU, ki ima reguliran trg marž pri cenah goriv. "Cene goriv želimo deregulirati postopoma, korak za korakom, s ciljem, da pridemo do večje konkurenčnosti na našem trgu. Da bo ta oligopolni trg, ki ga imamo, nadgrajen," je dodal.
Konkurenca na trgu naftnih derivatov se po mora po njegovem mnenju povečati, ne pa, da se manjša - zdaj namreč posamezni manjši ponudniki odhajajo iz Slovenije.
Naslednji korak k popolni sprostitvi cen je liberalizacija cen goriv na avtocestnem križu. Minister verjame, da ne bo prišlo do bistvenih sprememb, saj je Slovenija majhna in se jo da prečkati z enim rezervoarjem goriva.
Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar Erman je v izjavi za medije ob robu izredne seje v DZ povedala, da želijo biti na ministrstvu zelo previdni in prepričani v učinke, ki bi jih nadaljnja liberalizacija imela. Zato so si vzeli še mesec dni za premislek.
Mnenja med ministrstvoma se namreč razhajajo glede tega, kako velik izpad javnofinančnih prihodkov gre pričakovati zaradi liberalizacije in posledično manjše prodaje ob avtocestah, "zato moramo različne izračune še enkrat preveriti in jih poskusiti uskladiti". "Je pa smer začrtana in bomo po tej poti bomo tudi nadaljevali," je zagotovila.
Minister je ob tem ponovil, da imajo varovalko, če bo prišlo do korekcije cen navzgor in bo to prizadelo potrošnike. Vlada lahko namreč v trenutku reagira in poseže na trg tako, da uvede stari sistem, torej regulirane cene.
Ceni za 95-oktanski bencin in dizelsko gorivo se bosta še en mesec oblikovali enako kot doslej, po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja dolar-evro, modelski ceni pa se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.