Vlada je na seji 7. 10. 2021 obravnavala predlog kandidature Jorga Kristijana Petroviča kot predstavnika Slovenije za člana Evropskega računskega sodišča. Vladni predlog je nato obravnaval parlamentarni odbor za zadeve Evropske unije, ki je na podlagi prejetega gradiva, predstavitve kandidata in opravljene razprave z njim h kandidaturi podal negativno mnenje in ga posredoval vladi, pojasnjuje Ministrstvo za finance.
Po prejemu tega mnenja in pred posredovanjem predloga kandidata pristojnim institucijam Evropske unije mora vlada o predlogu obvestiti državni zbor, pri čemer na mnenje delovnega telesa državnega zbora ni vezana.
"Skladno z navedenim je vlada potrdila predlog kandidature, kot je bil predlagan že 7. 10. 2021, in naložila ministrstvu za finance, da o kandidaturi, potem ko bo o odločitvi obveščen državni zbor, obvesti Generalni sekretariat Sveta Evropske unije," so sporočili z ministrstva.
Slovenijo je namreč konec aprila letos sekretar Sveta Evropske unije obvestil, da "z dnem 6. 5. 2022 poteče mandat našemu članu Evropskega računskega sodišča, zato mora Slovenija najpozneje do 29. 10. 2021 predlagati novega kandidata za člana sodišča".
V Uradnem listu Republike Slovenije in na spletnem portalu državne uprave je bil junija objavljen poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za člana Evropskega računskega sodišča.
"Na podlagi pregleda dokumentacije in upoštevanja tako izpolnjevanja pogojev iz poziva kot tudi drugih delovnih izkušenj, predvsem v mednarodnem okolju, v institucijah Evropske unije in na vodstvenih položajih ter druge izkušnje na delovnih mestih, povezanih z revizijo in nadzorom, je bilo ugotovljeno, da je Jorg Kristijan Petrovič najprimernejši kandidat Slovenije za člana Evropskega računskega sodišča," je sklenila vlada.
Pred dnevi smo poročali, da ravnanje predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela, ki je lani pri pripravi osnutka revizijskega poročila o nakupih zaščitne opreme odvzel pooblastilo svojemu namestniku Petroviču, po mnenju protikorupcijske komisije ne predstavlja kršitev določb zakona o integriteti. Zaradi zaznanih tveganj pa je računskemu sodišču izdala priporočila.
Računsko sodišče je decembra lani izdalo osnutek revizijskega poročila glede nabave zaščitne in medicinske opreme zaradi epidemije covida-19, pri čemer so 13 izvedenih pogodb označili kot takšne, kjer bi lahko bili zaznani sumi kaznivega dejanja. V postopku priprave pa je Vesel pooblastilo za podpis osnutka revizijskega poročila z Jorga Kristijana Petroviča prenesel na namestnico Mojco Planinšek.
Kot je tedaj pojasnjeval Vesel, Petrovič odločitve ni sprejel v realnem času, poleg tega pa je bila komunikacija z njim otežena, saj ni prihajal na sestanke in dvigoval telefona. Tega pa kot predsednik računskega sodišča ni mogel dopustiti, zato se je odločil za zamenjavo, je Vesel pojasnil ob predstavitvi poročila.
O ravnanju Vesela je februarja razpravljal odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Vesela je ob obstrukciji dela opozicije pozval k odstopu, KPK pa predlagal, da glede odvzema pooblastil Petroviču uvede postopek.
Komisija je naposled postopek zaključila. Pri tem ni potrdila kršitev določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, zato je postopek ustavila. Zaradi zaznanih tveganj pa je računskemu sodišču izdala priporočila.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.