"Predsednik vlade Janez Janša je poudaril, da bo vladna stran vztrajala pri enotnem plačnem sistemu za javni sektor," je po sestanku premiera s predstavniki pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja povedal minister za javno upravo Gregor Virant. "Vlada želi, da bi prišlo do dogovora čim prej," je dejal Virant. Vodja pogajalske skupine reprezentativnih sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič pa je dejal, da so si "kot rok za vstop v nov plačni sistem postavili 1. julij 2007".
Tema pogovorov med predsednikom vlade Janšo in predstavniki sindikatov so bili socialni dialog v javnem sektorju, potek pogajanj o sklenitvi kolektivne pogodbe za javni sektor ter stavka, ki jo je napovedal Policijski sindikat Slovenije.
Policijski sindikat v sredo o stavki
Medtem se je predsednik policijskega sindikata Branko Prah sestal z notranjim ministrom Dragutinom Matejem. Prah je pojasnil, da uradnega vabila na pogovor z Janšo ni dobil, zato je že pred sestankov povedal, da se ga ne bo udeležil. "Vodstvo policijskega sindikata je ministru predstavilo svoja stališča do problematike plačilnih razredov," je povedala tiskovna predstavnica ministrstva Alenka Klepec.
"O stavki se bomo odločali v sredo," je po sestanku povedal Prah. Glede današnjega sestanka sindikatov javnega sektorja s predsednikom vlade, o katerem del sindikatov naj ne ni bil obveščen, pa je Prah menil, da je to le odgovor na to, "kako resno Janša jemlje policijski sindikat".
Za 4 milijarde SIT razlik med vlado in sindikati
"Predsednika vlade veseli, da sta vladna in sindikalna stran bližje kot kdajkoli pri dogovoru za podpis kolektivne pogodbe za javni sektor in razlike med predlogi niso več nepremostljive," je povedal Virant. Pojasnil je, da so vladni pogajalci omejeni s finančni okvirjem, ki je bil potrjen na vladi. Po ministrovih besedah si vlada želi čim večjo legitimnost sklenjenega dogovora s sindikati, vendar je za dogovor potrebna večina, torej 13 od 23 sindikatov.
Po besedah Ščernjaviča naj bi vladna in sindikalna stran v sredo podpisali dogovor o načinu nadaljevanja pogajanj. "Med vladnim in sindikalnim predlogom je za štiri milijarde tolarjev razlike," je pojasnil Ščernjavič in napovedal intenzivna usklajevanja. Ideja za ta dogovor je prišla po Virantovih besedah s sindikalne strani, njegovo bistvo pa je v tem, da so elementi plače po novem osnovna plača, dodatki in stimulacija, je pojasnil minister.
Brez ločenih pogajanj s policijskim sindikatom
"Na sindikalni strani je prišlo do distanciranja Konfederacije sindikatov javnega sektorja," je dejal Virant in dodal, da so predlogi konfederacije "neracionalni in bodo težko pripeljali do zaključka pogajanj".
Virant je poudaril, da ločenih pogajanj s policijski sindikatom "ni in jih ne more biti." Policijski sindikat se je po ministrovih besedah že začel ločeno pogajati z notranjim ministrom Dragutinom Matejem o zadevah, ki po Virantovih zadevah niso sporne. Tudi če se bo policijski sindikat v sredo odločil za napoved stavke, se vlada po Virantovih besedah "s sindikatom ne bo ločeno pogajala o plačah".
Pogajalska skupina je namreč pristala na 20. plačni razred, policijski sindikat pa zahteva 22. plačni razred in napoveduje stavko.
Štrukelj za sestanek zvedel iz radia
Predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimirja Štruklja Janševo ravnanje preseneča, ker naj bi se doslej vedno držal dogovora, da so na sestanek z njim povabljeni vsi reprezentativni sindikati. "Tokrat pa", je dejal Štrukelj, "vabila na sestanek niso prejeli in so zanj izvedeli šele danes zjutraj preko radia".
Kot je znano, so po sredinem srečanju v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) poudarili, da sta se na sindikalni strani izoblikovali dve skupini, ki imata o ključnih vprašanjih različna stališča. Na tem srečanju pa ne SVIZ ne Konfederacija sindikatov javnega sektorja, ki jim je vlada z odločbo o reprezentativnosti priznala zastopanje več kot 73.000 zaposlenih v javnem sektorju, nista sodelovala. V SVIZ so pojasnili, da so bili o današnjem srečanju s premierom obveščeni danes zjutraj, vendar se ga niso udeležili.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.