Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja, ki so napovedali stavke, v tem tednu nadaljujejo pogajanja. Danes popoldne so se vladni pogajalci sestali s predstavniki sindikata Sviz, ki je stavko napovedal za 14. februar. Do zdaj so se sestali dvakrat, Sviz pa je minuli teden prošnjo za čim prejšnje srečanje naslovil tudi na premiera.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) opozarjajo, da gre za stavkovne zahteve več kot 47.000 zaposlenih strokovnih delavcev z vseh ravni izobraževanja, od vrtcev do univerze.
Primerljivejše plače, ustrezno vrednotenje razredniškega dela, regres v višini 1200 evrov za zaposlene z minimalno plačo
Zahtevajo ustreznejše vrednotenje izobraževalnega dela. Kot opozarjajo, plače v vzgoji in izobraževanju zaostajajo za plačami na primerljivih delovnih mestih v javnem sektorju z enako izobrazbo. Razmerja med zdravniki oziroma zdravniki specialisti in (visokošolskimi) učitelji pa natančno določa že aneks h kolektivni pogodbi za vzgojo in izobraževanje iz leta 2002. Prav tako zahtevajo ustrezno ovrednotenje razredniškega dela ter regres v višini 1200 evrov za zaposlene z minimalno ali nižjo plačo.
Vladni pogajalci s Počivavškovimi znova v sredo, stavkovni odbori pričakujejo opredelitev vlade do stavkovnih zahtev
Za dogovor, ki bi preprečil stavko, imajo še približno dva tedna. A bodo v tem času vladne pogajalce zaposlovala tudi pogajanja z drugimi sindikati. S skupino sindikatov iz pogajalske skupine pod vodstvom Jakoba Počivavška, ki so prejšnji teden že organizirali stavko in protestni shod, se bodo prvič po stavki sestali v sredo.
Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja pričakuje, da se bo vlada na pogajanjih v sredo jasno opredelila do vseh stavkovnih zahtev in pri vsaki od njih podala svoj predlog rešitve. Upajo tudi, da bo vladna stran končno imela mandat za pogajanja o njihovem razreševanju, so sporočili iz koordinacije stavkovnih odborov.
Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja ocenjuje, da je bila enodnevna opozorilna splošna stavka javnega sektorja, pospremljena s protestnim shodom pred vlado, izjemno uspešna.
Udeležba krepko nad 30.000 javnih uslužbencev v stavki v vseh dejavnostih javnega sektorja in množični protestni shod sta po njihovem odločno opozorilo in jasen znak, da imajo stavkovne zahteve izjemno podporo tako med delavci javnega sektorja kot tudi širše.
"Upamo, da je množična udeležba delavcev v stavkovnih in protestnih aktivnostih vendarle predramila vlado in da se je ta zavedla resnih razmer ter da je svoja izhodišča ponovno pretehtala," so zapisali.
Poleg tega zahtevajo, da vlada predstavi potek pogajanj, ki jih posamično vodi z nekaterimi sindikati, in svoje predloge, ki jih tam zastopa. Preseneča jih namreč vsesplošno javno poudarjanje konstruktivnosti ločenih pogajanj.
Ob tem so opozorili, da sindikati v koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja ne bodo dopustili nikakršnih ločenih stavkovnih ali drugih kompromisov v škodo članov, ki jih zastopajo. Prav tako ne bodo dopustili rešitev, ki bi bile sklenjene mimo enotnega plačnega sistema ter brez vednosti in večinskega soglasja sindikatov, ki sodelujejo v pogajanjih in usklajevanjih kolektivnih pogodb.
Pozivajo vse strani, naj ne ponovijo "nezakonitega in neustavnega sklepanja kolektivne pogodbe za javni sektor iz leta 2010". Minister za javno upravo Boris Koprivnikar se je koordinaciji sindikatov javnega sektorja jasno zavezal, da se to ne bo zgodilo, so spomnili in poudarili, da ga bodo držali za dano besedo, sicer bodo stavkovne aktivnosti zaostrili. Ne izključujejo niti večdnevne splošne stavke oziroma stavke do izpolnitve stavkovnih zahtev.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.