"V novem javnem zavodu se bo okrepilo strokovno raziskovanje, vrednotenje in predstavljanje sodobne zgodovine, ki pretežno sovpada z začetkom procesa osamosvojitve Slovenije. Združitev obeh muzejev tudi zagotavlja transparentno in kvalitetnejše strokovno delo v korist ohranjanja ter valorizacije nacionalne dediščine, njene izobraževalne vloge in ohranjanja kolektivnega zgodovinskega spomina," so z vlade sporočili po seji, na kateri so dokončno ugasnili Muzej slovenske osamosvojitve.
Dodali so, da je med glavnimi razlogi za združitev dveh zavodov še optimizacija strokovnega dela na področju varovanja in ohranjanja kulturne dediščine, hkrati pa naj bi združitev muzejev prinašala tudi bolj transparentno in strateško začrtano strokovno delo na področju ohranjanja dediščine. Nezanemarljiv ni niti finančni vidik, pojasnjujejo: "Obenem se bodo zmanjšali stroški poslovanja, izboljšala se bo organizacija dela, prekinilo se bo tudi podvajanje oziroma prekrivanje zbiralnih politik, ki vplivajo na nastanek relevantnih zbirk muzejev."
Kot je znano, je ministrica za kulturo Asta Vrečko že oktobra napovedala združitev muzejev, češ da je raziskovalna in muzejska stroka že ob ustanovitvi muzeja osamosvojitve opozarjala, da gre za politični projekt. Temu so odločno nasprotovali v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve. Napovedali so, da bodo, če vlada sprejme predlog ministrice, uporabili vsa demokratična sredstva, da zaščitijo muzej.
V NSi so takrat omenjali tudi možnost interpelacije zoper ministrico za kulturo Vrečko, ki je zdaj znova na mizi. Poslanci NSi bodo odločitev o tem sprejeli predvidoma na seji poslanske skupine prihodnji teden. Interpelacijo lahko sicer vloži najmanj deset poslancev, poslanska skupina NSi jih šteje osem, zato bi za vložitev interpelacije v NSi potrebovali tudi podpise poslancev SDS.
KOMENTARJI (492)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.